aktualizacja 

Hiszpański żołnierz zginął podczas manewrów NATO w Polsce

Żołnierz hiszpańskiej armii zginął w trakcie manewrów Saber Strike 2024 na poligonie w Bemowie Piskim (warmińsko-mazurskie) - przekazało dowództwo sojuszniczej armii. Ćwiczenia odbywają się z inicjatywy NATO i związane są z sytuacją międzynarodową na wschodniej flance Sojuszu oraz rosyjskim zagrożeniem.

Hiszpański żołnierz zginął podczas manewrów NATO w Polsce
Hiszpański żołnierz zginął podczas manewrów NATO w Polsce (Facebook, NATO)

O śmierci żołnierza w Bemowie Piskim poinformowało dowództwo hiszpańskiej armii. Wszystko działo się podczas manewrów Saber Strike 2024, które w kwietniu rozpoczęły się w Polsce. Żołnierze sojuszniczych armii ćwiczyli wymianę ognia, używano ostrej amunicji. Na razie nie wiadomo, co poszło nie tak i dlaczego doszło do tragedii.

"Do wypadku doszło podczas ćwiczeń taktycznych z użyciem ostrego ognia" - czytamy we wpisie Sił Lądowych Hiszpanii, które przekazały wiadomość o tragedii na poligonie.

Ćwiczenia Saber Strike są elementem szeroko zakrojonych manewrów Defender 24. Uczestniczy w nich łącznie 40 tys. żołnierzy z 13 państw członkowskich NATO. Działania Sojuszu to odpowiedź na agresywną politykę rosyjskiej armii i zagrożenie, które pojawiło się na wschodniej flance po wybuchu wojny w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Moment zestrzelenia Tu-22M3. Rosyjski bombowiec runął na ziemię
Spoczywaj w pokoju - żegnają swojego kolegę broni Hiszpanie.

Hiszpanie to jedna z nacji, która zdecydowanie wspiera walczącą Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji w 2022 roku. Madryt wysłał do Polski swoich żołnierzy, by doskonalić ich umiejętności w ramach jednostek NATO i wspólnie pokazać, że Sojusz nie obawia się rosyjskiego zagrożenia. Niestety, tegoroczne manewry naznaczył fatalny wypadek.

W chwili ogromnego smutku dla wszystkich członków naszej armii, chcemy złożyć nasze najszczersze kondolencje rodzinie i okazać jej bezwarunkowe wsparcie - przekazało hiszpańskie wojsko.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Z głębokim bólem zawiadamiamy o śmierci kaprala B.G.P.A., należącego do Grupy Bywalców Ceuta 54, podczas opracowywania ćwiczenia Saber Strike 2024, na Poligonie Bemowo Piskie. Do wypadku doszło podczas ćwiczeń taktycznych z użyciem ostrego ognia" - czytamy we wpisie Sił Lądowych Hiszpanii.

Kondolencje bliskim zmarłego żołnierza złożył już premier Hiszpanii.

Pragnę złożyć najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom hiszpańskiego kaprala, który zginął dzisiaj w wypadku w Polsce podczas manewrów NATO. Spoczywaj w pokoju - napisał w social mediach premier Pedro Sanchez.
Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić