Aleksander Sławiński| 

#Hot16Challenge. Zebrano już 2 miliony złotych. Dołączają kolejne znane osoby

2

Zainicjowana przez polskich raperów akcja #Hot16Challenge2 szturmem podbiła polskiego YouTube'a i zatacza coraz szersze kręgi. W wyzwaniu, którego celem jest zbieranie pieniędzy na polską służbę zdrowia, biorą udział osoby znane właściwie ze wszystkich dziedzin życia. Udało im się zebrać razem już dwa miliony złotych, a liczba darczyńców ciągle rośnie.

Akcja zaczęła się od filmu wrzuconego pod koniec kwietnia przez rapera Solara.
Akcja zaczęła się od filmu wrzuconego pod koniec kwietnia przez rapera Solara. (YouTube)

Akcja #Hot16Challenge2 jest fenomenem polskiego internetu. Od czasu, gdy 28 kwietnia rozpoczął ją warszawski raper Solar, wyszła zupełnie poza środowisko hiphopowe, a nawet muzyczne. Swoje wersje nagrywa coraz więcej osób publicznych - w tym prezydent Andrzej Duda, rzecznik praw człowieka Adam Bodnar, prezydenci miast oraz oczywiście - większość znanych muzyków i innych gwiazd rozrywki.

Zasady akcji są proste. Każdy, kto otrzyma "nominację" do wzięcia udziału w zabawie, ma 72 godziny na napisanie 16-wersowego utworu i wrzucenie go na platformę. Następnie musi sam wyzwać kolejne minimum trzy osoby, aby zrobiły to samo. W opisie filmu umieszczony jest link do zbiórki na serwisie siepomaga.pl.

Pomoc dla szpitali

Zainicjowana przez Solara akcja jest powtórzeniem pomysłu sprzed sześciu lat. Wówczas polscy raperzy "nominowali" siebie i tworzyli utwory wyłącznie dla zabawy. Tutaj cel jest szczytny. A sam "czelendż" wyraźnie przekroczył oczekiwania wszystkich.

W związku z panującą pandemią, integralną częścią akcji staje się zbiórka charytatywna - Beef z koronawirusem #hot16challenge - organizowana wraz z fundacją Siepomaga.pl. Do udziału w zbiórce chciałbym zachęcić nie tylko nominowanych, ale i wszystkich słuchaczy - piszą organizatorzy na stronie.

Praktycznie cała karta "na czasie" na YouTube jest okupowana przez kolejne odpowiedzi na wyzwanie. Z początku wzięło w nim udział praktycznie całe środowisko hiphowowe, potem wydostało się do innych sfer muzyki, zaczęli w tym brać udział aktorzy, jutuberzy, księża, a nawet politycy - tacy jak ostatnio Janusz Korwin-Mikke i wspomniany już Andrzej Duda.

Prezydent do #Hot16Challenge2 nominował m.in. legendarną Marylę Rodowicz oraz premiera Mateusza Morawieckiego - choć niektórzy dodawali ironicznie, że w tej sytuacji premier prosiłby o wsparcie szpitali, które są niedofinansowane przez jego własny rząd

Mówiąc krótko, akcja nie ma precedensu w Polsce. Obecna kwota dwóch milionów złotych oraz liczba niemal 60 tysięcy darczyńców może szybko wzrosnąć, zwłaszcza, że o zbiórce dowiadują się ludzie, którzy na co dzień nie interesują się ani współczesną muzyką, ani YouTube'em.

Zobacz także: Adam Bodnar wziął udział w hot16challenge2. Powiedział nam, dlaczego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawiru

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić