Inwentaryzacja w Puszczy Rominckiej. Rekordowa liczba nietoperzy
W Parku Krajobrazowym Puszczy Romnickiej zliczono wszystkie hibernujące nietoperze. "Dokładnie naliczyliśmy 1063 zimujące osobniki. Z roku na rok liczba osobników korzystających z tych schronień jest większa. To cieszy!"- informuje Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.
W lutym, w całej Polsce odbyło się liczenie nietoperzy w zimowiskach. Polega ono na dokładnym przeszukiwaniu wnętrza hibernakulum, np. piwnicy, ze szczególną uwagą skierowaną na wszelkie szczeliny, szpary i inne zakamarki.
W Parku Krajobrazowy Puszczy Rominckiej znajduje się wiele obiektów stanowiących potencjalne zimowiska nietoperzy, m.in. stare obiekty militarne czy liczne niewielkie piwniczki-ziemianki.
Dokładnie 1063 zimujące osobniki naliczyliśmy w czasie lutowej inwentaryzacji przeprowadzonej na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i w jego okolicach. Z roku na rok liczba osobników korzystających z tych schronień jest większa. Nie inaczej stało się również i w tym sezonie. To cieszy! - informują pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Romnickiej.
Czytaj także: Nowy sondaż wśród Ukraińców. Takie poparcie ma Zełenski
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykły lokator budki lęgowej dla ptaków. Odkrycie leśników z warmińsko-mazurskiego
Liczenie zimujących nietoperzy na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej prowadzone jest od ponad 20 lat. "W tym roku naliczyliśmy 1063 nietoperze. To wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy stwierdziliśmy 992 nietoperze" - informują pracownicy parku.
Okres zimy nietoperze spędzają w stanie hibernacji, w którym znacznie obniża się temperatura ich ciała, spowalnia tętno oraz oddech. Dzięki temu zużywają mniej energii i mogą przetrwać zimę korzystając z nagromadzonych wcześniej w postaci tkanki tłuszczowej zapasów.
Na miejsca zimowej hibernacji nietoperze wybierają najczęściej różnego rodzaju podziemia. Mogą to być zarówno obiekty naturalne jak jaskinie, stare fortyfikacje, sztolnie, tunele, bunkry i piwnice.