Iran odmawia Rosji. Szef MSZ złożył oświadczenie

Iran nie uznaje anektowanych terytoriów Ukrainy za rosyjskie. Irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahijan wydał w tej sprawie oświadczenie.

Iran odmawia Rosji. Szef MSZ złożył oświadczenie
Iran odmawia Rosji "pomimo doskonałych stosunków". (PAP)

Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian przebywa obecnie w Turcji. W wywiadzie dla telewizji TRT World powiedział, że Iran nie uznaje anektowanych terytoriów Ukrainy za rosyjskie.

Iran nie uznaje aneksji terenów Ukrainy

Uznajemy suwerenność i integralność terytorialną krajów w ramach prawa międzynarodowego i z tego powodu, pomimo doskonałych stosunków między Teheranem a Moskwą, nie uznaliśmy oddzielenia Krymu od Ukrainy. Nie uznaliśmy secesji Ługańska i Doniecka od Ukrainy – powiedział irański minister spraw zagranicznych.

Według niego władze irańskie obstają przy swojej "konsekwentnej zasadzie" w polityce zagranicznej. – Kiedy mówimy, że wojna na Ukrainie nie jest rozwiązaniem, wierzymy w naszą pozycję jako fundamentalną zasadę polityczną, na której polegamy – powiedział Abdollahian.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czołgi dla Ukrainy. "Kwestia tygodni"

Rosja bezprawnie anektowała Krym w 2014 roku. W 2022 roku podczas inwazji na Ukrainę władze rosyjskie ogłosiły aneksję obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego Ukrainy. Kijów podkreśla, że ​​terytoria obecnie kontrolowane przez Rosję są czasowo okupowane i że nie zamierza pogodzić się z bezprawnym odebraniem Ukrainie tych terenów.

Iran do tej pory ściśle współpracował z Rosją. Nieoficjalnie stał się głównym dostawcą broni, która wykorzystywana jest przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie. W grudniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na irańskie firmy, które wysyłają drony i rakiety do Rosji. To jednak nie powstrzymało całego handlu.

Pojawił się także projekt utworzenia nowego korytarza transportowego. Miałby pozwolić omijać sankcje zachodnie, które nałożono po wybuchu wojny i sprzedawać towary bezpośrednio m.in. do Indii.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić