Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Jak prawidłowo nosić maseczkę, by chroniła przed koronawirusem? Obalamy 3 popularne mity

76
Podziel się:

W sieci pojawia się coraz więcej pytań o to, jak prawidłowo nosić maseczkę, by chroniła przed koronawirusem oraz, czy maseczkę można zastąpić czymś innym. W czasie pandemii koronawirusa zrodziło się także wiele mitów na ten temat. Oto najpopularniejsze z nich.

Koronawirus. Coraz więcej osób zastanawia się, jak prawidłowo nosić maseczkę
Koronawirus. Coraz więcej osób zastanawia się, jak prawidłowo nosić maseczkę (Getty Images)

Coraz więcej osób zaczyna w Polsce zasłaniać twarz maseczkami chirurgicznymi. To jednak nie wystarczy. W sieci krążą bowiem mity, które wprowadzają niepewność co do noszenia maseczek. Postanowiliśmy obalić trzy najpopularniejsze z nich.

Noszenie maseczki. Mit nr 1: Maseczka chroni przed zarażeniem koronawirusem

Fakt: Prawidłowo noszona maseczka stanowi barierę zmniejszającą szansę przenoszenia wirusa drogą kropelkową między osobą zarażoną a niezarażoną.

Noszenie maseczki. Mit nr 2: Osoby zdrowe nie powinny nosić maseczek

Fakt: Nie sposób stwierdzić, czy dana osoba jest zdrowa. Infekcja u wielu osób przebiega bezobjawowo. W tym czasie mogą zarażać. Dlatego maseczki wskazane są dla każdego w miejscach publicznych.

Noszenie maseczki. Mit nr 3: Wirusy są tak małe, że przenikają przez maseczkę

Fakt: Cząsteczki wirusa nie unoszą się pojedynczo w powietrzu. Zadaniem maseczki jest zatrzymanie kropelek cieczy zawierającej wirusa. Zatem średnica pojedynczej cząsteczki nie ma w tym momencie znaczenia.

O noszeniu maseczek wypowiedziało się także WHO. Dr Mike Ryan, dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych stwierdził, że powszechne noszenie maseczek może spowolnić rozwój epidemii. Zaznaczył jednak, że należy ograniczyć ich użycie przez ludzi.

Musimy zachować chirurgiczne maski dla ludzi, którzy są na pierwszej linii, ale pomysł, by zasłaniać czymś usta, by chronić innych przed kaszlem czy kichaniem, sam w sobie nie jest zły - stwierdził przedstawiciel WHO, którego słowa cytuje PAP w serwisie poświęconym koronawirusowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić