Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Duchowny mówi, że ma dowody. "Największa tajemnica polskiego Kościoła"

854
Podziel się:

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie ujawnia informacji o finansach Radia Maryja nawet prowincjałowi z własnego zakonu - mówi ks. Jerzy Galiński "Gazecie Wyborczej". Zdaniem duchownego, w grę wchodzą "wielomilionowe sumy".

Duchowny mówi, że ma dowody. "Największa tajemnica polskiego Kościoła"
o. Rydzyk (PAP)

W kwietniu stowarzyszenie Watchdog pozwało fundację Lux Veritatis ojca Rydzyka. W zeszłym tygodniu w środę przed Sądem Rejonowym Warszawa-Wola formalnie ruszył proces, który dotyczy nieujawnienia przez fundację Rydzyka informacji publicznej dotyczącej finansów Radia Maryja. Stowarzyszenie domaga się kary roku pozbawienia wolności m.in. dla kierującego fundacją o. Tadeusza Rydzyka.

Jak się okazuje, nie tylko stowarzyszenie Watchdog nie miało dostępu do informacji publicznych. Z akt Kapituły Prowincji Warszawskiej Redemptorystów wynika, że nawet prowincjałowi własnego zakonu Rydzyk odmówił pełnej informacji o finansach Radia Maryja. Sprawę nagłośnił jeden z księży, który poznał Rydzyka w seminarium duchownym.

"Największa tajemnica polskiego Kościoła"

Jak powiedział ks. Jerzy Galiński w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", o. Rydzyk nie pozwolił, aby prowincjał zakonu redemptorystów, o. Edward Nocuń uzyskać wgląd w finanse Radia Maryja. Jak mówi duchowny, Rydzyk nie przedstawił własnemu zakonowi żadnych koniecznych rozliczeń, wyraźnie lekceważąc żądanie prowincjała.

Zarówno według prawa polskiego, jak i prawa kościelnego on ma obowiązek się rozliczać. A obowiązek to jest coś, co nie podlega dyskusji - mówi Galiński.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza o tym, jak to jest możliwe, że przez tyle lat zwykły zakonnik mógł ignorować oczekiwania prowincjała, ksiądz Galiński odpowiedział: "To jest dla mnie największa tajemnica polskiego Kościoła". Duchowny, który od lat mieszka w Niemczech, powiedział, że tam każdy wydatek powyżej pewnej kwoty musi być zaakceptowany przez zarząd.

"Wywraca porządek moralny"

Jak twierdzi ksiądz Galiński, proces przeciwko Rydzykowi ma przede wszystkim aspekt moralny. Jego zdaniem, osoba duchowna ma obowiązek rozliczenia się ze wszystkiego, co otrzymuje od ludzi, czy to bezpośrednio, czy za pośrednictwem jakichś instytucji.

Rydzyk natomiast oczekiwanie, że wywiąże się z tego obowiązku, przedstawia jako atak na Kościół, a siebie samego porównuje do prześladowanego Chrystusa. Takie postawienie sprawy przez duchownego wywraca do góry nogami cały chrześcijański porządek moralny - mówi.

Ksiądz Galiński mówi, że ma dowody na to, iż Tadeusz Rydzyk przez lata całe systematycznie i wykrętnie nie dopełnia obowiązku rzetelnego rozliczania środków finansowych otrzymanych od wiernych. "Taki kapłan zatraca swoje służebne powołanie i moralną orientację. Publicznie występuje jako mentor katolickich wartości, ale swoimi działaniami sam tym wartościom zaprzecza" - mówi duchowny.

W grę wchodzą "wielomilionowe sumy"

Zdaniem rozmówcy "Wyborczej", skala popełnianych przez o. Rydzyka naruszeń osiąga "rozmiary niespotykane w ponadstuletniej historii redemptorystów w Polsce". Jak dodaje, w grę wchodzą wielomilionowe sumy. Ksiądz uważa też, że Radio Maryja popełnia błędy w sprawach zaangażowania wyborczego. Być może, przez ukryte finansowanie ksiądz nigdy nie otrzymał informacji o stanie finansowym Radia.

Zobacz także: Zobacz także: Ojciec Rydzyk emerytem? „Zależy jak on się czuje”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(854)
Kółko rozanco...
2 miesiące temu
Panie rydzyk niech on się nawroci
Afiaz
10 miesięcy temu
Młody zostaw Owsiaka w spokoju, nie dorosłes mu do pięt.
wb.
11 miesięcy temu
Możliwe jest, że Rydzyk "inwestuje" nie tylko w Radio Maryja, TV Trwam i swoją 'wyższą szkołę" a także w niektórych polityków, nie tylko polskich i stąd wynikają jego "opory" w ujawnianiu wykorzystywania funduszy jakie ta fundacja otrzymuje także z polskiego budżetu, budżetów różnych ministerstw i instytucji a także spółek Skarbu Państwa i takie gangsterskie powiązania ukrywa. Kamiński i s-ka powinni to wiedzieć.
Edek
12 miesięcy temu
Dać im zakładać rodziny. Nie będzie gwałtów i innych rzeczy. Dać im uprawiać swoją wiarę po pracy do której będą chodzić i zarabiać uczciwie na swoje utrzymanie. Cofnąć wszelkie dotacje państwowe i zająć się społeczeństwem które utrzymuje ten rząd. Zacząć wreszcie dotować pracujących, tych którzy utrzymują całą bezrobotną lub udającą że pracuje gawiedź.
dr House
12 miesięcy temu
A co was, kurczę blade, obchodzą cudze pieniądze??? M. in. moje, bo płacę regularnie na RM. Ręce przecz od mojej forsy!!!
Rich
12 miesięcy temu
Typowe,że ten gość udziela wywiadu akurat Gazecie Wyborczej.
B.K
12 miesięcy temu
W sumie Pan Bóg każdego rozliczy.
B.K
12 miesięcy temu
Tyle pieniędzy maja niech wpłacą dla dzieci które głodują w Afryce
georg
12 miesięcy temu
Powinien już od dawna siedzieć w kryminale ,ale ci w rządzie też kradną i dlatego jego kryją.Mafia wyrodek koscioła i pseudo politycy w rządzie
Wikary
12 miesięcy temu
Tajemnica polskiego kościoła to kasa, władza i obłuda.
wb.
12 miesięcy temu
Przecież od lat wiadomo, że to wytrawny oszust i aferzysta w sutannie. Już w początkach jego "kariery" w tajemniczych okolicznościach wyparowało i nigdy się nie odnalazło 200000 euro za które miały być zakupione urządzenia dla raczkującego wówczas RM, kolejny wielki i bezkarny przekręt to "ratowanie Stoczni Gdańskiej zakończone jej upadkiem a "wypłynięciem" aferzysty a obecnie wyparowują jeszcze większe pieniądze,czyli blisko pół miliarda złotych różnych, rządowych dotacji, nie licząc innych wpływów a uczciwość Rydzyka jest bardziej niż wątpliwa.
jjl
12 miesięcy temu
Ten porzadek wywraca Kaczynski i Ziobro , a dopiero dalej Rydzyk
Wierzący
12 miesięcy temu
Gdyby prowincjałowi naprawdę zależało na dobru zakonu, to wiedziałby jakimi instrumentami się posłużyć, aby wymóc na podwładnym posłuszeństwo zakonne. A tak, to rodzą się przypuszczenia, że zakonem zawiaduje nie prowincjał, tylko o wiele ważniejsza figura. O rzetelnym rozliczaniu polskiego kleru, na zawsze możemy zapomnieć... . Niestety, na zawsze...
Nunek
12 miesięcy temu
Osobiście bym go odstrzelił
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić