Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Jedyna taka na świecie. Moneta ze szkła trafi na aukcję

3
Podziel się:

Najprawdopodobniej to jedyny niezniszczony egzemplarz.

Jedyna taka na świecie. Moneta ze szkła trafi na aukcję
(ha.com)

Amerykański dom aukcyjny Heritage spodziewa się nawet 100 tys. dolarów. To ok. 420 tys. złotych za pieniądz, którego nominał wynosi 1 cent (ok. 4 grosze). Licytacja zacznie się od 19 tys. dolarów (ponad 80 tys. zł). Monetę wykonano w 1943 r. w USA. Miała być odpowiedzią na problemy z zasobami metali w czasie II wojny światowej.

To jedyna na świecie moneta wykonana ze szkła, która przetrwała tak długo - powiedział jej właściciel Roger Burdette.

Wykorzystywanie szkła do produkcji bilonu okazało się totalną klapą. Pieniądze łatwo się niszczyły. Poza tym ich krawędzie często się kruszyły i kaleczyły palce. Najprawdopodobniej wszystkie, które wyprodukowano w tamtych czasach, zostały zniszczone - informuje "Belfast Telegraph".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Ukrainka PL
6 lat temu
Ukraińcy z Wołynia i Galicji dajcie już sobie spokój z tym złodziejskim i skorumpowanym Kijowem. Ciężko pracujecie w Polsce, wysyłacie pieniądze na Ukrainę a tam je kradną kijowscy urzędnicy obsadzeni przez kolejnych oligarchów. Była już w Kijowie rewolucja pomarańczowa. Niedawno godności. Co z tego macie? Złodzieje na żołdzie Moskwy zamienili się miejscami ze złodziejami na żołdzie Waszyngtonu. Czas na referendum na Wołyniu i Galicji za przyłączeniem do Polski. Galicja i Wołyń to ruskie ziemie Królestwa Polskiego. Książęta Rusi Halicko – Wołyńskiej przekazali je testamentem Królowi Polski Kazimierzowi Wielkiemu. Polacy i Rusini żyją na tych ziemiach wspólnie od setek lat pod jednym dachem Rzeczypospolitej. Uszanujecie wolę swoich książąt. Wiedzieli co robią. Uratowali was przed Tataro – Mongolskim światem Moskwy. Wasi przodkowie połączyli cerkiew Wołynia i Galicji z Rzymem. Nie będziecie musieli już opuszczać swojej Małej Ojczyzny żeby mieć dobra pracę i godne życie. Ukraina NIGDY do
cit
6 lat temu
i to jest przykład jak można pomnożyć majątek 10 mln razy
Moneta bita n...
6 lat temu
To jeden Bat.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić