"Jesteśmy w ogonie". Dlaczego tak słabo wspierają Ukrainę?

Szwajcaria przeznaczyła do tej pory zaledwie 90 mln franków na pomoc humanitarną i finansową dla Ukrainy. Berno nie wsparło Kijowa militarnie. Zdaniem wielu komentatorów, pomoc Szwajcarii jest wyłącznie symboliczna. – Jesteśmy w ogonie peletonu, w porównaniu z innymi krajami – zauważa dziennik "Le Matin".

"Jesteśmy w ogonie". Dlaczego tak słabo wspierają Ukrainę?
Uchodźcy z Ukrainy w drodze do Szwajcarii. Z Krakowa wyruszyły specjalne autobusy (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak wylicza szwajcarska gazeta, pierwszy pakiet pomocowy dla Ukrainy to 80 mln franków szwajcarskich, przeznaczonych na pomoc humanitarną i finansową, a także 10 mln franków, które rząd przekazał Bankowi Światowemu na rzecz Kijowa. Berno dostarczyło na Ukrainę ok. 500 ton pomocy medycznej i żywnościowej. Azyl przyznano 36 tys. uchodźców wojennych zza naszej wschodniej granicy.

Wojna w Ukrainie. Szwajcarski dziennik krytykuje rządową pomoc

"Le Matin" zwraca uwagę, że pomoc Szwajcarii jest "niewielka, jak na możliwości kraju". Dziennikarze wskazują, że Szwecja do końca kwietnia przekazała Ukrainie równowartość 300 mln franków szwajcarskich, Holandia - 148 mln franków, Dania - 124 mln franków, a Belgia - 103 mln franków.

Szwajcaria ciągnie się w ogonie peletonu, w porównaniu z innymi krajami – ocenia dziennik.

Szwajcaria nie wyrzuciła rosyjskich dyplomatów. Tak się tłumaczy

Na początku kwietnia Berno zamroziło aktywa Rosjan o wartości 7,5 mld franków szwajcarskich. To element sankcji nałożonych na Kreml, spowodowanych inwazją na Ukrainę.

Choć rząd szwajcarski przyłączył się do obostrzeń Unii Europejskiej wobec Rosji, po ujawnieniu zbrodni wojennych popełnianych przez żołnierzy Putina, nie zdecydowano o wydaleniu dyplomatów ze Szwajcarii. Taka decyzja miała być podyktowana "interesami dyplomatycznymi".

Obejrzyj także: Zagrożenie z Naddniestrza? "Ukraina by ich zgniotła"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić