Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus. Sekretarz generalny ONZ przewiduje "historyczny" głód

36

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ostrzegł, że świat stoi w obliczu ogromnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Dodał, że pomimo postępu naukowego i technologicznego grozi nam "historyczny" głód.

Ponure prognozy sekretarza generalnego ONZ
Ponure prognozy sekretarza generalnego ONZ (Getty Images)

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres przemawiał w czwartek na forum finansowym w Nowym Jorku. Nakreślił ponurą wizję tego, jak wkrótce może wyglądać świat i jakie zagrożenia czyhają na ludzi w związku z epidemią.

Ogromny „historyczny” głód, 60 milionów ludzi popchniętych w skrajne ubóstwo, 1,6 miliarda ludzi bez środków do życia, utrata 8,5 bln USD w globalnej produkcji - najostrzejszy spadek od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30. XX wieku. Musimy tego uniknąć – powiedział.

Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała prawie 5,6 miliona przypadków koronawirusa. Liczba zgonów na całym świecie przekroczyła 350 tys. Eksperci ostrzegają, że pierwsza fala koronawirusa jeszcze się nie skończyła i nie może przedwcześnie zaniechać działań ochronnych.

Zobacz także:Otwarcie siłowni i klubów fitness. "Wielu przedsiębiorców może wypaść z gry"

Jeśli nie będziemy teraz działać, pandemia COVID-19 spowoduje niewyobrażalne zniszczenia i cierpienia na całym świecie – dodał Guterres.

Ograniczenia ustanowione na całym świecie doprowadziły do kryzysu gospodarczego. Międzynarodowa Organizacja Pracy, agencja ONZ, poinformowała, że „co szósta młoda osoba przestała pracować od początku pandemii COVID-19”. Z tej okazji Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy ruszyli z pomocą humanitarną w ponad 100 krajach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić