Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w USA. Zielone światło na stosowanie remdesiviru

7

Koncern farmaceutyczny Gilead Sciences Inc. otrzymał zielone światło od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na awaryjne stosowanie eksperymentalnego leku przeciwwirusowego remdesivir w leczeniu pacjentów z COVID-19. Takie informacje przekazała wspomniana agencja i prezydent USA Donald Trump.

Gilead może stosować remdesivir
Gilead może stosować remdesivir (Getty Images)

W trakcie spotkania z Trumpem w Białym Domu dyrektor generalny Gilead Daniel O'Day nazwał to postanowienie ważnym pierwszym krokiem w kierunku leczenia pacjentów z koronawirusem. Podkreślił również, że firma przekazała 1,5 mln fiolek leku, by pomóc chorym - informuje Interia.

Uzasadnione jest przypuszczenie, że remdesivir może być skuteczny przeciwko COVID-19 oraz że, ponieważ nie ma odpowiednich, zatwierdzonych lub dostępnych alternatywnych metod leczenia, znane i potencjalne korzyści z leczenia remdesivirem tej choroby przewyższają znane i potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem leku - oświadczyła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków.

Zobacz także: Koronawirus a geny

O hurraoptymizmie nie ma mowy. - Jesteśmy pokorni, ponieważ jest to pierwszy ważny krok dla hospitalizowanych pacjentów. Chcemy mieć pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby pacjenci otrzymywali lek, dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu około 1,5 miliona fiolek - przekazał O'Day. To ma wystarczyć na leczenie co najmniej 140 tys. pacjentów.

Koronawirus w USA. Kiedy lek trafi do szpitali?

Pierwsze placówki otrzymają go już w poniedziałek. Warto odnotować, że ten lek jest podawany dożylnie przez 10 dni. Gilead przedstawił dane z których wynika, że remdesivir działa lepiej, gdy podaje się go na wczesnym etapie choroby.

Póki co jednak ma być stosowany u pacjentów będących w stanie krytycznym. Priorytetowo trafi on do miejsc najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Dystrybucję będzie koordynować rząd Stanów Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić