Koronawirus. Wybory pomimo epidemii. Korea Południowa głosuje

296

W Korei Południowej odbywają się w środę wybory parlamentarne. Azjatycki kraj zdecydował się je przeprowadzić pomimo epidemii koronawirusa.

Koronawirus. Wybory w Korei Południowej odbywają się pomimo epidemii.
Koronawirus. Wybory w Korei Południowej odbywają się pomimo epidemii. (Getty Images, Chung Sung-Jun)

Niektórzy poszli już do urn w piątek i sobotę. W środę ruszyli kolejni. Choć trwa epidemia, frekwencja jest rekordowo wysoka, w czym zasługa m.in. 18-latków, którym po raz pierwszy w historii pozwolono oddać głos. Do środy zagłosowało ponad 11 mln ludzi, czyli ok. 26 proc. uprawnionych.

Myślałam, że może wybory należy przełożyć, bo ludzie nie zagłosują. Ale jak już tutaj jestem i widzę tych wszystkich ludzi, to się nie martwię – powiedziała jedna z głosujących Koreanek, którą cytuje BBC.

Zobacz też: Koronawirus. Włodzimierz Czarzasty chwali Łukasza Szumowskiego. I po chwili wbija szpilę

Koronawirus. Wybory w Korei Południowej. Jak to wygląda

Wyborcy muszą mieć maski ochronne i zachować metr odstępu. Muszą też zdezynfekować ręce i mieć plastikowe rękawiczki. Poza tym wszystkim mierzona jest temperatura. Jeśli ktoś ma więcej niż 37,5 stopnia, jest eskortowany do specjalnego namiotu, w którym może oddać głos. Następnie robiony jest takiej osoby test na koronawirusa. Ci, którzy są zakażeni, mogą głosować drogą pocztową, a nawet stawić się osobiście w lokalu wyborczym, jeśli ich objawy są łagodne.

Koreańczycy wybierają członków Zgromadzenia Narodowego. To jednoizbowy parlament Korei Południowej, liczący 300 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

Koronawirus. Wybory odbywają się zgodnie z planem

Korea Południowa jeszcze nigdy w historii nie przełożyła wyborów. Głosowano nawet podczas wojny koreańskiej – w 1952 roku w kraju przeprowadzono wybory prezydenckie.

Koronawirus w Korei Południowej

Korea Południowa uchodzi za jeden z krajów, które najlepiej sobie radzą z koronawirusem. Do tej pory odnotowano ponad 10,5 tys. przypadków zakażenia. Zmarło 225 osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić