aktualizacja 

"Księgowa Rydzyka" uniewinniona? Tego chce prokuratura

59
Podziel się:

Lidia Kochanowicz-Mańk z zarządu Lux Veritatis usłyszała wyrok skazujący, za uchylanie się od ujawnienia finansów fundacji. Prokuratura złożyła jednak apelację twierdząc, że "księgowa Rydzyka" jest niewinna i zaatakowano ją z powodów politycznych.

"Księgowa Rydzyka" uniewinniona? Tego chce prokuratura
Lidia Kochanowicz-Mańk jest nazywana w mediach "księgową" Rydzyka. (YouTube, Radio Maryja)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu apelację od wyroku Lidii Kochanowicz-Mańk. "Księgowa Rydzyka" została wcześniej skazana na trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok za nieujawnienie informacji publiczne na temat finansów fundacji Lux Veritatis.

Prokuratura chce uniewinnienia

Jak informuje Onet, prokuratura nie była żadną z dwóch stron, ale uczestniczyła w procesie jako tzw. trzecia strona. To dzięki temu mogła złożyć apelację.

Prokuratura zakwestionowała wydany wyrok, wskazując, że Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, nie będąc pokrzywdzonym, nie jest podmiotem uprawnionym do wniesienia aktu oskarżenia. Tym samym należy uznać, że proces w sprawie był niedopuszczalny, zaś postępowanie winno być umorzone przed rozpoczęciem przewodu sądowego — argumentuje Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Rzeczniczka przekazała, że jest także drugi powód. Zdaniem prokuratury wszystko wskazuje na to, że Lidia Kochanowicz-Mańk nie chciała nie udzielić informacji. To ma wskazywać na jej niewinność.

Szymon Osowski, prezes Watchdoga w rozmowie z Onetem powiedział, że spodziewa się apelacji. Organizacja zajmuje się walką o prawo do informacji publicznej. Wcześniej starała się o to, aby Tadeusz Rydzyk publicznie przedstawił stan swojego majątku oraz finanse fundacji Lux Veritatis.

24 marca warszawski sąd uniewinnił ojca Tadeusza Rydzyka. Skazał jednak Lidię Kochanowicz-Mańk, która odpowiada za finanse fundacji. Z wyrokiem się nie zgadza, podobnie jak Tadeusz Rydzyk, który uznał cały proces za "sprawę polityczną".

Zobacz także: Lewica sprawdzi finanse o. Rydzyka. „Wyciąga i defrauduje pieniądze”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić