Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Kto wygra wybory samorządowe? Polacy dali jasny sygnał

48

W kwietniu Polacy pójdą głosować w wyborach samorządowych. Najnowszy sondaż przeprowadzony przez SW Research dla rp.pl pokazuje jasno, że faworytem do wygranej jest Koalicja Obywatelska. Głos na KO chce oddać 43,2 proc. badanych. Jak wypadło Prawo i Sprawiedliwość?

Kto wygra wybory samorządowe? Polacy dali jasny sygnał
Wybory już w kwietniu. Kto jest faworytem do zwycięstwa? (Flickr)

Wybory samorządowe zaplanowano na 7 kwietnia 2024 roku. Większość komitetów partyjnych i lokalnych zaprezentowała już swoich kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych do sejmików wojewódzkich i gmin.

Kampania wyborcza trwa więc w najlepsze, bo jest o co się bić. To władze samorządów dysponują m.in. lokalnym budżetem czy środkami europejskimi. Pracownia SW Research (na zlecenie portalu rp.pl) postanowiła sprawdzić, kto jest faworytem w wyścigu o samorządowe zwycięstwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?

Kto wygra wybory samorządowe? Jest jeden faworyt

Badanie pokazuje, że najbliżej wygranej w najbliższych wyborach są politycy Koalicji Obywatelskiej. Na ten moment chce na nich głosować 43,2 proc. badanych.

Drugie miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się poparciem zaledwie 16,9 proc. ankietowanych. Taki wynik z pewnością byłby dużym zawodem dla polityków PiS.

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Trzecia Droga. Koalicja PSL i Polski 2050 ma poparcie na poziomie 8,3 procent. Konfederacja dostała 4,9 procent poparcia sondażowego, a Nowa Lewica - zaledwie 2,8 procent.

Bardzo duża jest grupa osób niezdecydowanych. 22,7 procent respondentów nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos. 1,2 procent badanych uważa, że wygra zupełnie inny komitet.

Dodajmy, że tego typu badania obejmują najczęściej głosy w wyborach do sejmików. Charakterystyka wyborów na wójtów czy do rad gmin jest inna i często wygrywają tam np. komitety lokalne, nieuwzględnione w tego typu sondażach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić