o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KLS
|

Kwiecień nadchodzi. Fala zachorowań dzieci na PISM

6
Podziel się

Prof. Krzysztof Zeman, szef Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi uważa, że zaraz po tym, jak minie szczyt zarażeń koronawirusem, będziemy musieli stawić czoła kolejnemu problemowi - fali zachorowań dzieci na PISM.

Kwiecień nadchodzi. Fala zachorowań dzieci na PISM
(Pixabay)
bDYmyZOZ

Strach się bać. Jesteśmy dopiero przed szczytem trzeciej fali koronawirusa a już mówi się o następstwach zarażenia. Jak na przykład PIMS-TS - paediatric inflammatory multisystem syndrome - temporally associated with SARS-CoV-2, czyli wieloukładowy zespół zapalny występujący u dzieci w następstwie zarażenia koronawirusem.

W Instytucie mieliśmy falę PIMS grudniowo-styczniową - do kliniki trafiło ponad trzydzieścioro dzieci z tym zespołem, co uznaliśmy za pokłosie szczytu zachorowań na Covid-19 na przełomie października i listopada. W lutym i marcu mieliśmy zaledwie dwa przypadki PIMS. Opierając się na danych statystycznych dotyczących zakażeń, można przypuszczać, że kolejna fala zachorowań wśród dzieci może wystąpić na przełomie marca i kwietnia - powiedział prof. Krzysztof Zeman.
bDYmyZPb

Ogromna ilość powikłań

Najczęściej PIMS pojawia się u dzieci, które przeszły COVID bezobjawowo. Stan zapalny może powodować m.in. bóle i zawroty głowy, utratę włosów, a także nasilenie objawów padaczkowych. To jednak nie wszystko.

Większość naszych pacjentów z PIMS miało zajęte serce, co powodowało obniżenie siły skurczu mięśnia sercowego, a więc zaburzenia krążenia, spadki ciśnienia tętniczego, zaburzenia funkcji nerek, obrzęki. Pojawiały się silne bóle brzucha i biegunka - u kilkorga dzieci nawet usunięto wyrostek - straszy pediatra.
bDYmyZPh

Do ICZMP trafia ostatnio nieco więcej dzieci z koronawirusem, ale póki co nie jest to wzrost dramatyczny. Trzeba jednak mieć się na baczności, jak podkreślił profesor z Łodzi.

PIMS jest bardzo ciężki do zdiagnozowania. Stąd też specjaliści z Łódzkiego centrum planują wkrótce zorganizować webinar dla pediatrów "Jak nie przegapić PIMS".

Zobacz także: Chemikalia u kobiet w ciąży. Przerażające, co odkryli w ich krwi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYmyZPC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Odpowiedz
miesiąc temu
Artykuł bardzo dobry nawet nie wyjaśnili pełnej nazwy choroby tylko skrótem pims tylko tajemnicza nazwa . PIMS-TS czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19 (ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2) to nowa choroba, która pojawia się u dzieci i młodzieży po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Pierwsze przypadki PIMS zaobserwowano w Polsce w maju 2020 roku. Podłoża choroby upatruje się w rozregulowaniu pracy układu odpornościowego, które rozwija się po 2-4 tygodniach od przebycia zakażenia. Co ważne, PIMS może wystąpić u dzieci, które przeszły COVID-19 łagodnie lub zupełnie bezobjawowo. PIMS zwany także zespołem pocovidowym lub MIS-C (ang. multisystem inflammatory syndrome in children) wiąże się z ryzykiem rozwoju poważnych powikłań i może doprowadzić nawet do śmierci
Nowa rzeczywi...
miesiąc temu
Już dorosłych zaszczepia to za dzieci chcą się brać, po moim trupie..chciałabym aby wszystkie choroby świata były tak bezobjawowe jak teraz covid...szkoda że nie dbają o dzieci naprawdę chore, mamy wysyp dzieci z białaczka i nowotwórami mózgu ale co tam srovid bezobjawowy i szczepioneczka na pewno nie dla moich dzieci..
Koko
miesiąc temu
PIMS, to dodatkowe M to Morawiecki? Mamy dość PIS
bDYmyZPD
Kass
miesiąc temu
Mówicie nie głosować na PiS, to ja pytam na kogo? Kto będzie lepszy? Kto będzie dbał o interesy Polski i Polaków? Kto nie pójdzie tam żeby zarobić tylko coś zrobić? SLD, PSL, PO, PiS wszyscy pokazali że potrafią tylko kraść, rozdawać nie swoje, obsadzać rodzinę na stanowiskach, prywatyzować, reprywatyzowac. Ale czy czymś się różnią? A Cholownia, Kukiz i cała reszta, to tylko gałęzie jednych albo drugich.
trashumanista
miesiąc temu
dojdziemy do prawdy po 77 fali
włodek
miesiąc temu
w polsce dużo ludzi choruje na PIS
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić