Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Masakra nosorożców. Polscy myśliwi usłyszeli zarzuty

75

Polacy brali udział w rzezi nosorożców, a trofea sprzedawali na czarnym rynku. Opolska prokuratura postawiła zarzuty 33 osobom, które brały udział w przestępczym procederze. Przestępcy fundowali polskim myśliwym wyjazdy do RPA w zamian za rogi nosorożców.

Masakra nosorożców. Polscy myśliwi usłyszeli zarzuty
Polscy myśliwi za darmo jeździli na polowania na nosorożce (Pixabay)

Moda na wyjazdy do RPA wśród polskich myśliwych zaczęła się ponad dekadę temu. Prokuratura w Opolu ustaliła w czasie śledztwa, że popularne od 2009 roku wyjazdy na polowania do Republiki Południowej Afryki były często finansowane przez gangi przemytników.

Udział w legalnym zorganizowanym polowaniu w RPA kosztuje od 40 do 60 tys. dolarów. Służby odkryły, że wielu polskich myśliwych współpracowało z przestępcami, którzy płacili za udział Polaków w wyprawach, a w zamian za to dostawali przywiezione z polowania trofea.

Myśliwym sponsorowano, w całości lub części, wyjazdy na polowania do RPA, a ci pozyskane w toku łowów rogi sprowadzali do Polski, a następnie przekazywali osobom organizującym przestępczy proceder. W dalszej kolejności, za pośrednictwem osób będących obywatelami Wietnamu, mających zalegalizowany pobyt na terenie Polski, rogi nosorożca białego trafiały na dalekowschodni czarny rynek - tłumaczy Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Dla przemytników to był złoty interes. Rogi nosorożca na czarnym rynku np. w Wietnamie i Chinach są warte 30-40 tys. dolarów za kilogram. Warto nadmienić, że waga poroża nosorożca to od 8 do 12 kg. Konwencja waszyngtońska z 1973 roku o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych zakazuje zbywania okazów zwierząt objętych konwencją, ale pozwala na posiadanie przez myśliwych trofeów z legalnego polowania.

Za kupowanie lub sprzedawanie trofeów określonych gatunków grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Organizatorami procederu byli zawodowi organizatorzy polowań zagranicznych, mający szerokie znajomości w środowisku myśliwych. W toku śledztwa ujawniono 38 przypadków nielegalnego obrotu rogami nosorożca białego, co udowodniono 33 osobom. Wśród nich są również obywatele Wietnamu.

Większość oskarżonych uniknie więzienia, ponieważ poszli na współpracę z policją. Oskarżeni przyznawali się do winy i szczegółowo opisali śledczym okoliczności przestępstw. W takich przypadkach prokuratura wnioskuje o skazanie bez przeprowadzania rozprawy i orzeczenie kary uzgodnionej z oskarżonymi lub o warunkowe umorzenie postępowania z koniecznością zapłaty do 40 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nie wszyscy jednak poszli na współpracę. Sprawę pozostałych dziesięciu oskarżonych, którzy w większości nie przyznali się do zarzutów, rozpoznawać będzie Sąd Rejonowy w Rybniku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić