Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Masakra nosorożców. Polscy myśliwi usłyszeli zarzuty

40
Podziel się:

Polacy brali udział w rzezi nosorożców, a trofea sprzedawali na czarnym rynku. Opolska prokuratura postawiła zarzuty 33 osobom, które brały udział w przestępczym procederze. Przestępcy fundowali polskim myśliwym wyjazdy do RPA w zamian za rogi nosorożców.

Masakra nosorożców. Polscy myśliwi usłyszeli zarzuty
Polscy myśliwi za darmo jeździli na polowania na nosorożce (Pixabay)

Moda na wyjazdy do RPA wśród polskich myśliwych zaczęła się ponad dekadę temu. Prokuratura w Opolu ustaliła w czasie śledztwa, że popularne od 2009 roku wyjazdy na polowania do Republiki Południowej Afryki były często finansowane przez gangi przemytników.

Udział w legalnym zorganizowanym polowaniu w RPA kosztuje od 40 do 60 tys. dolarów. Służby odkryły, że wielu polskich myśliwych współpracowało z przestępcami, którzy płacili za udział Polaków w wyprawach, a w zamian za to dostawali przywiezione z polowania trofea.

Myśliwym sponsorowano, w całości lub części, wyjazdy na polowania do RPA, a ci pozyskane w toku łowów rogi sprowadzali do Polski, a następnie przekazywali osobom organizującym przestępczy proceder. W dalszej kolejności, za pośrednictwem osób będących obywatelami Wietnamu, mających zalegalizowany pobyt na terenie Polski, rogi nosorożca białego trafiały na dalekowschodni czarny rynek - tłumaczy Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Dla przemytników to był złoty interes. Rogi nosorożca na czarnym rynku np. w Wietnamie i Chinach są warte 30-40 tys. dolarów za kilogram. Warto nadmienić, że waga poroża nosorożca to od 8 do 12 kg. Konwencja waszyngtońska z 1973 roku o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych zakazuje zbywania okazów zwierząt objętych konwencją, ale pozwala na posiadanie przez myśliwych trofeów z legalnego polowania.

Za kupowanie lub sprzedawanie trofeów określonych gatunków grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Organizatorami procederu byli zawodowi organizatorzy polowań zagranicznych, mający szerokie znajomości w środowisku myśliwych. W toku śledztwa ujawniono 38 przypadków nielegalnego obrotu rogami nosorożca białego, co udowodniono 33 osobom. Wśród nich są również obywatele Wietnamu.

Większość oskarżonych uniknie więzienia, ponieważ poszli na współpracę z policją. Oskarżeni przyznawali się do winy i szczegółowo opisali śledczym okoliczności przestępstw. W takich przypadkach prokuratura wnioskuje o skazanie bez przeprowadzania rozprawy i orzeczenie kary uzgodnionej z oskarżonymi lub o warunkowe umorzenie postępowania z koniecznością zapłaty do 40 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nie wszyscy jednak poszli na współpracę. Sprawę pozostałych dziesięciu oskarżonych, którzy w większości nie przyznali się do zarzutów, rozpoznawać będzie Sąd Rejonowy w Rybniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
hzx
5 miesięcy temu
a Komorowski i jego synowie są dumni z tego że lubią strzelać do bezbronnych zwierząt - takiego mielismy prezydenta
Zorientowany
10 miesięcy temu
To nie jest poroże!!!! Tzw."róg" to twór keratynowy naskórka, podobnie jak paznokcie i rogi pustorogich(krowa,żubr, antylopy i inne...) poroże natomiast to twór kostny wyrastający z możdżeni czaszkowych jeleniowatych(np. sarny,jelenie,renifery), bardzo dobrze, że procedery kłusownicze są ścigane i zapadają wyroki. Myśliwi byli,są i będą, a kłusowników nie potrzeba...
kloss88
10 miesięcy temu
Mozna zrobic polowanie na mysliwych , nich zobacza jakie to uczucie
jamci
10 miesięcy temu
albo jest kara albo nie dlaczego współpraca z prokuraturą zmywa winę takie drobne datki na rzecz zwierząt to oni w godzinę wydają
Justa
10 miesięcy temu
Zrobić im to samo, co oni zrobili nosorożcom i innym zwierzętom 🤬
JaM
11 miesięcy temu
Wychowankowie PiS-u ! Przecież w Polsce wszystko wolno! Parki narodowe wycinane, lasy trzebione. Niech następcy kupują drewno za granicą ?! Kasta PiS-owska i leśniczy grillują przy młodziutkiej sarninie. Jak przed wojną Göring i Beck, a niby marszałek (JK) udaje, że nic nie wie ?!
Cazador
11 miesięcy temu
Rozumiem że tu nikt nie je mięso. Nie zabija żaby samochodem i nie pali drewnem w kominku.
Ewa
11 miesięcy temu
Mysliwymi są ci najlepiwj wykształceni dewianci. A lasy puste. Bandycki kraj z taką władzą.
Tathagata
11 miesięcy temu
Każdy myśliwy to morderca. Ten "zawód" powinien być zabroniony i surowo karany. Niech pajac zabije nosorożca albo łosia własnymi rękami, zamiast biegać ze strzelbą i strzelać dla zabawy do żywych stworzeń.
MKS
11 miesięcy temu
Mordercy...rzeź na całym świecie na zwierzętach robią.Kara śmierci dla takich ludzi przez poderżnięcie gardła na wykrwawienie.
edie
11 miesięcy temu
Po co karać więzieniem?Zostawić w Afryce lwom na pożarcie...
ojej
11 miesięcy temu
ustawić w kolejce i pal
Kotmasza18
11 miesięcy temu
Dlaczego tak jest?,bo nie ma kary za to lub kara jest śmieszna.Gdyby w RPA kara by była taka sama jak w Chinach za zabicie Miśka Pandy/kara śmierci/ to i w RPA by nie było ludzi polujących na 🦏 nosorożce.
Rumcajs
11 miesięcy temu
Myśliwi... mordercy nie myśliwi. W Polsce na miejscu robią to samo, zwierzyny w lasach prawie nie ma. Kasta pod ochroną i tyle w temacie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić