Matczak o Polakach i ateistach w święta. "To samooszukiwanie się"

168

Marcin Matczak napisał esej, w którym wyraził swoją opinię na temat świąt Bożego Narodzenia obchodzonych przez... ateistów. - Stały się one tak popularne, że dorobiły się poradników - pisze w "Gazecie Wyborczej" profesor.

Matczak o Polakach i ateistach w święta. "To samooszukiwanie się"
Matczak o Polakach i ateistach w święta. "To samooszukiwanie się" (fot. East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Marcin Matczak zabrał głos na temat świąt Bożego Narodzenia obchodzonych przez ateistów. Jak przyznaje profesor, jest to coraz częstsza praktyka, która doczekała się nawet poradników. Według nich, osoby niewierzące mogą kultywować tradycje zasiadania do stołu i konsumowania posiłków, ale bez modlitwy i elementów nawiązujących do chrześcijaństwa.

Takie świętowanie nie jest ulubioną formą Marcina Matczaka, choć podkreśla, że "nie ma nic do ateistów". - Nie mam nic do ateistów. Problem w tym, że tak, (...), wyglądają współcześnie Święta coraz większej liczby katolików. Oni też zdają się zapożyczać formę z tradycji chrześcijańskiej, ale bez treści - pisze w "Wyborczej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Adam Bodnar czeka na werdykt TK. Prof. Marcin Matczak przewiduje finał

Matczak o ateistach w święta. "To samooszukiwanie się"

Zdaniem adwokata, ateistyczne święta są po prostu samooszukiwaniem się. Uważa też, że święta psują media społecznościowe i urządzenia elektroniczne, które zastępują rozmowę z bliskimi przy świątecznym stole.

Ateistyczne święta to samooszukiwanie się człowieka zagubionego w sekularnym do cna świecie. To nędzna proteza prawdziwego świętowania, które prawdopodobnie nie jest już możliwe. (...) Widać to w popularnym współcześnie sposobie świętowania - w Wigilii Wi-FI. Niby wszyscy są w jednym miejscu, ale każdy, za pomocą telefonu, gdzie indziej.

Matczak dodał również, że obecnie święta są niczym "bez wspólnoty, bez głębi myślenia, bez tajemnicy, bez ciszy, bez sacrum". - Biedne, wypalone maszyny do pracowania w dni robocze i do konsumowania w Święta - opisał Polaków profesor. Ma rację?

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić