Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Minister kultury powinien być oczytany? Nie we Włoszech

7

Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano zaliczył wpadkę podczas publicznego wystąpienia. Powiedział, że Krzysztof Kolumb płynął do Ameryki na podstawie założeń Galileusza. "(...) mamy ministra kultury, który nie tylko nie zna historii, ale też nie czyta" - grzmi opozycja.

Minister kultury powinien być oczytany? Nie we Włoszech
Minister kultury powinien być oczytany? Nie we Włoszech (GETTY, Simona Granati - Corbis)

Z założenia minister finansów powinien znać się na liczeniu. A minister kultury powinien być człowiekiem oczytanym, znać podstawy historii i geografii. Włoski szef resortu mocno pracuje, by zerwać z tym "stereotypem".

Kolumb stanął przed Świętą Inkwizycją i przedstawił swój projekt. Kolumb nie zakładał odkrycia nowego kontynentu, ale chciał dotrzeć do Indii poprzez opłynięcie Ziemi, opierając się na teorii Galileusza - powiedział przed kamerami włoski minister kultury.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wypowiedź Gennaro Sangiuliano jest cytowana na całym świecie. Włoskie media żyją tematem i przypominają, że Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę w 1492 roku, a zmarł w 1506. Z kolei Galileusz urodził się dopiero w roku 1564. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarm na Gran Canarii. Po tym nagraniu zamknięto plaże

Włoski minister nie zna historii?

Minister popełnił gafę w niedzielę 23 czerwca, podczas wystąpienia w Taorminie. Przemawiał na festiwalu literatury w Sycylii, który odbywał się pod hasłem: "Tożsamość włoska, tożsamość kulturowa".

Według Sangiuliano Krzysztof Kolumb był nie tylko wielkim żeglarzem, ale także wróżbitą. 70 lat przed narodzinami Galileusza wykorzystywał jego teorię, by opłynąć Ziemię. Podarowałbym mu książkę do historii, ale mamy ministra kultury, który nie tylko nie zna historii, ale też nie czyta - oświadczył deputowany opozycyjnej lewicy Angelo Bonelli.

Kolejna "amerykańska" wpadka włoskiego ministra

To kolejna wpadka dotycząca Ameryki w wykonaniu włoskiego polityka. W kwietniu Sangiuliano zasłynął pomieszaniem Londynu z Nowym Jorkiem. "Jeśli myślimy o Paryżu, myślimy o Polach Elizejskich. Jeśli myślimy o Londynie, myślimy o Times Square."

Z tej wpadki tłumaczył się "silnymi emocjami". Przekonywał, że nowojorski Times Square to skrót myślowy dotyczący oczywiście londyńskiego Piccadilly Circus. Do pomieszania teorii Galileusza z odkryciami Kolumba włoski polityk jeszcze się nie odniósł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić