Bogdan Kicka| 

Mocne słowa polityka PiS. "Może się okazać, że to zwycięstwo pyrrusowe"

37

To on jako jeden z pierwszych polityków PiS tuż po wyborach parlamentarnych wzywał Jarosława Kaczyńskiego do odejścia z partii. Teraz Jan Krzysztof Ardanowski po raz kolejny udowodnił, że mówi co myśli. W jego opinii wybory samorządowe uratowały PiS przed rozpadem.

Mocne słowa polityka PiS. "Może się okazać, że to zwycięstwo pyrrusowe"
Jan Krzysztof Ardanowski. (KPRM, Krystian Maj)

W listopadzie Jan Krzysztof Ardanowski wypowiedział się na temat konieczności zmian w kierownictwie swojej partii. Podkreślił, że lider partii, Jarosław Kaczyński, powinien stopniowo przekazywać władzę innym.

Prezes Jarosław Kaczyński musi oddawać władzę w partii. Partia nie może być oparta tylko o Kaczyńskiego, czyli jednego, starzejącego się człowieka. Nie możemy stać się partią geriatryczną - mówił i jednocześnie ostrzegał Jan Krzysztof Ardanowski.

Teraz polityk PiS odniósł i przeanalizował minione wybory samorządowe. Ardanowski nie kryje swojego rozczarowania wynikami, które określa jako "zwycięstwo pyrrusowe". Podkreśla, że mimo utrzymania silnej pozycji przez PiS, partia faktycznie straciła część władzy, co może oznaczać poważne wyzwania w najbliższej przyszłości.

Może się okazać, że to zwycięstwo pyrrusowe. Pokazuje co prawda, że partia nie idzie w rozsypkę, ale realnie skutkuje utratą części władzy. W najbliższych dwóch tygodniach będą się odbywały posiedzenia nowych rad powiatów. Napływają informacje, że w wielu powiatach, w których PiS osiągnęło największą liczbę radnych brakuje mu większości do rządzenia i nie będzie z kim zawierać koalicji - analizuje Ardanowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński stanowczo o Smoleńsku. "To się zemści na PiS-ie"

Co zdaniem polityka powinien zrobić PiS?

Z perspektywy Ardanowskiego przyszłość PiS zależeć będzie od zdolności partii do introspekcji i reform. Podkreśla, że niezbędne jest wprowadzenie nowego programu, który odpowiadałby na zmieniające się oczekiwania i potrzeby społeczne. Ponadto, konieczne jest dokonanie wewnętrznych ocen i wyciągnięcie wniosków z utraty zaufania części elektoratu.

Według Ardanowskiego, odpowiedź na te wyzwania zadecyduje o tym, czy PiS utrzyma swoją dominującą pozycję na polskiej scenie politycznej, czy też pojawią się nowe siły polityczne, które będą w stanie skuteczniej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania społeczeństwa.

Kim jest Jan Krzysztof Ardanowski?

Jan Krzysztof Ardanowski to polski polityk i samorządowiec. Pełnił funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Mateusza Morawieckiego od czerwca 2018 do października 2020 roku. Jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość. Był jednym z pierwszych, który po wyborach parlamentarnych dla dobra partii wezwał Jarosława Kaczyńskiego do odejścia z niej.

Ardanowski jest także posłem na Sejm RP. Jego działalność polityczna często skupia się na kwestiach związanych z rolnictwem, rozwojem wsi oraz polityką żywnościową. Przed swoją karierą w rządzie centralnym był również aktywny w samorządzie lokalnym. Jest wykształcony w dziedzinie rolnictwa i przez wiele lat związany był z nauką i praktyką rolniczą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić