Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Mogłeś mieć COVID-19 i nawet o tym nie wiedzieć. Sprawdź oznaki

16

Szacuje się, że w naszym kraju blisko 80 proc. osób przechodzi COVID-19 bezobjawowo. Nie jest niestety tak, że jeśli nie mamy objawów, to nie dotkną nas również powikłania. A jak w ogóle sprawdzić, czy mieliśmy już koronawirusa?

Mogłeś mieć COVID-19 i nawet o tym nie wiedzieć. Sprawdź oznaki
Koronawirus. Jak rozpoznać, że przeszedłeś bezobjawowo? (Pixabay)

Badacze wciąż prowadzą intensywne analizy dot. koronawirusa. Ich spostrzeżenia wskazują na to, że nawet bezobjawowe lub skąpoobjawowe przebiegi zakażenia nie oznaczają braku powikłań.

Lekarze zalecają, by na bieżąco monitorować swój stan zdrowia. W razie jakichś poważniejszych zmian rekomendują wizytę u specjalisty.

Na co trzeba zwracać uwagę? Przede wszystkim niepokojące powinno być przewlekłe zmęczenie (utrzymujące się często przez tygodnie). Istotne są zmiany w tolerancji wysiłku i pojawienie się duszności wysiłkowej.

Portal.abczdrowie.pl donosi, że ostrzeżeniem powinien być także dyskomfort związany z oddychaniem. Oczywiście wtedy, gdy wcześniej takich problemów nie mieliśmy.

Koronawirus. Bezobjawowy COVID-19 a zakażanie

Czy osoby przechodzące COVID-19 mogą zarażać inne?

Osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo mogą zarażać innych, tylko dzieje się to w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w przypadku pacjentów z objawami COVID-19 - opowiada w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić