Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

"Mordercze szerszenie" atakują. Pojawiły się w USA

9
Podziel się:

Amerykańscy naukowcy odnotowali w kraju niezwykle groźne zjawisko. W stanie Waszyngton zaobserwowano występowanie tzw. morderczych szerszeni. Owady mogą stanowić ogromne zagrożenie dla mieszkańców.

"Mordercze szerszenie" atakują. Pojawiły się w USA
Szerszenie mogą zagrażać mieszkańcom stanu Waszyngton (Getty Images)

11 sierpnia w stanie Waszyngton zauważono niespotykane dotychczas owady z rodziny osowatych z pomarańczowo-czarnymi oznaczeniami i długimi żądłami. Badania wykazały, że to gigantyczne azjatyckie szerszenie. Gatunek ten nie występuje naturalnie na terenów Stanów Zjednoczonych.

Groźne zjawisko w stanie Waszyngton. Pojawiły się tam azjatyckie szerszenie

Według naukowców szerszenie budzą się z zimowej hibernacji wiosną, ale najbardziej aktywne są późnym latem i wczesną jesienią. Wtedy to wyruszają na poszukiwanie pożywienia, które jest niezbędne do wychowywania następnych pokoleń królowych.

Eksperci obawiają się, że szerszenie mogą rozprzestrzeniać się po całym stanie Waszyngton. Ich użądlenie może być niebezpieczne głównie dla małych dzieci oraz osób z przewlekłymi chorobami. Zagrożona ma być także amerykańska populacji pszczół.

Nie jest jasne, w jaki sposób owady dostały się do USA. Ich odkrycie wywołało jednak popłoch wśród mieszkańców. Szybko zaczęto określać je mianem "morderczych szerszeni".

Owady zabijają ludzi swoim toksycznym jadem, wtłaczanym przy pomocy długich żądeł. W Japonii co roku z powodu ukąszenia szerszeni umiera od 30 do 50 osób. W 2013 roku w jednej z chińskich prowincji zabiły 42 osoby.

Ukąszenie szerszenia azjatyckiego może być niezwykle bolesne. Ich jad zawiara neurotoksynę, która może prowadzić do niewydolności nerek, a w szczególnych przypadkach nawet do śmierci – nawet w przypadku osób nie będących alergikami.

Mordercze szerszenie w USA. Naukowcy alarmują

Niewielkie drapieżniki pochodzące z Azji Wschodniej i Japonii cieszą się złą sławą, ponieważ bezlitośnie dziesiątkują pszczele rodziny. Rój kilkudziesięciu owadów jest w stanie wybić kilkadziesiąt tysięcy pszczół w kilka godzin.

Szerszenie azjatyckie osiągają zazwyczaj 5 cm długości. Rozpiętość ich skrzydeł może wynosić nawet 8 cm.

Naukowcy ostrzegają, by pod żadnym pozorem nie zbliżać się do gigantycznych szerszeni. Ich żądła mogą przebić nawet pszczelarski kombinezon.

Obejrzyj także: Uważaj na szerszenie. Owady są bardzo groźne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Niedopowiedzi...
rok temu
Nie zabijaj każdego kogo uzadla
Nie
rok temu
Ale te szerszenie były już w tamtym roku.
POWER
rok temu
Przywlekł ktoś w kontenerze.
POWER
rok temu
Te co są w Polsce żądlą jak pszczoły tak samo boli jak nie jesteś alergikiem to nic nie będzie a te z Azji są większe.
Gość
rok temu
W Złotoryi i w Legnicy jest ich pełno i wylatują do domu, nawet w upal nie można okna otworzyć. Co robić
Cynik
rok temu
Ktoś przywiózł królową z Azji!
Sam
rok temu
Chińczycy przywieźli te owady żeby zaburzyć ekosystem USA. Tak jak to zrobili z covidem.
Kaska
rok temu
Miałam szerszenie na balkonie. Nigdy mnie nie zaatakowały. Przyglądały się ją wieszam pranie. I pilnowały swojego domu. Wiem że gdybym im go chciała zalepić to zaatakują. Ale 2 wleciały wieczorem do pokoju. No i po przyjaźni. W zimie pianka zalepilan dziury. W tym roku nie mam.
Anka
rok temu
Szerszenie? Naprawdę?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić