Mówi, że Rosja upadnie. "Polska będzie mogła wziąć sobie Kaliningrad"

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow uważa, że w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dojdzie do zmiany granic Rosji. Jego zdaniem Japonia może otrzymać kontrolę nad Wyspami Kurylskimi, "a Polska będzie mogła wziąć sobie Kaliningrad".

Mówi, że Rosja upadnie. "Polska będzie mogła wziąć sobie Kaliningrad"
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o możliwym końcu wojny (Getty Images, PAVO_BAHMUT)

Spór o cztery wyspy z archipelagu Wysp Kurylskich między Rosją a Japonią toczy się od zakończenia II wojny światowej. Po inwazji Rosji na Ukrainę znowu się zaognił. Japonia, po 19 latach, wróciła mówienia o "nielegalnej okupacji", która ma być udziałem Rosjan w tym regionie.

"Federacja Rosyjska upadnie i to na pewno się stanie"

W piątek odniósł się do tego sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla ukraińskich stacji telewizyjnych. Jego zdaniem po wojnie, "gdy Federacja Rosyjska upadnie", Japonia otrzyma kontrolę nad czterema wyspami Łańcucha Kurylskiego, "i to na pewno się stanie".

A jeśli Polska zechce, to będzie mogła wziąć sobie Kaliningrad – powiedział Daniłow.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Putin chce zniszczyć Ukrainę"

Daniłow dodał też, że jest zaskoczony stanowiskiem Gruzji, która wydaje się chcieć przywrócić swoją integralność terytorialną, ale jest w tej sprawie zbyt bierna. Sekretarz RBNiO dodał, że to Rosja dokonała zbrodni na terenie Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, anektując części niepodległych państw.

Daniłow zaznacza przy okazji, że prezydent Rosji Władimir Putin nie rezygnuje z zamiarów zniszczenia Ukrainy. - Teraz przegrupowuje swoje wojska, aby kontynuować atak na nasz kraj - powiedział. Według sekretarza RBNiO Putin chce zakończyć wojnę paradą zwycięstwa.

Oni potrzebują zwycięstw. Mają święty dzień 9 maja. Putin stawia sobie za zadanie zakończenie tej wojny paradą. Przed nami jeszcze wiele bitew. Nie wolno nam się rozluźniać. Sytuacja nie jest tak wesoła, jak byśmy tego chcieli - przestrzegł Daniłow.
Zobacz także: Ekspert o prowadzeniu walki przez Rosjan. "Całkowicie niszczą wszystko"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić