aktualizacja 

Mumie i skarby w ukrytym grobowcu. Niesamowite odkrycie w Egipcie

22
1/7

Niespodziewane znalezisko

Niespodziewane znalezisko
(PAP/EPA, Khaled Elfiqi)
0
0

Sobota okazała się szczęśliwa dla archeologów. Wejście do grobowca prowadziło z innego i było schowane. Dlatego ekipa dokonała cennego odkrycia w zasadzie przypadkowo. Na końcu korytarza znajdowała się głęboka komora, a w niej mumie, sarkofagi, posągi, naczynia, ozdoby, biżuteria - prawdziwe skarby ze starożytności. Specjaliści, którzy natrafili na grobowiec w Luksorze (wszystkie zdjęcia pochodzą stamtąd), wiedzą już, do kogo należał.

2/7

Rodzina sprzed 3,5 tysiąca lat

0
0

Złotnik nazywał się Amenemhat, jego żona nosiła podobne imię - Amenhotep. Ciekawe jest to, że tak nazywali się w starożytnym Egipcie mężczyźni. Szef zespołu archeologów Mostafafa Al-Waziri powiedział CNN, że w grobowcu znaleziono dowody na to, że takie imię nosiła z pewnością "pani domu". Rodzina żyła ok. 1400 roku przed naszą erą, w czasach sprawowania rządów nad Nilem przez XVIII dynastię władców.

3/7

Wyjątkowe rzeźby

0
0

Na końcu komory grobowca znajduje się nisza z rzeźbami złotnika, jego żony i syna. To kolejna niecodzienna rzecz w tym odkryciu. "Zazwyczaj w takich miejscach znajdują się wizerunki córek, których synonimem było słowo "cenna". To niezwykłe, że tu widzimy syna" - powiedział szef zespołu archeologów.

4/7

Złotnik był ważną osobistością

0
0

Egipska gazeta "Ahram" donosi, że grobowiec ma głębokość siedmiu metrów. Znajduje się na cmentarzu dla arystokracji i wybitnych urzędników. Miasto Luksor, gdzie dokonano odkrycia, leży ok. 400 kilometrów na południe od Kairu.

5/7

Sarkofagi

0
0

"Grobowiec musiał być ponownie wykorzystany, ponieważ specjaliści znaleźli w komorze pochówku sarkofagi z okresu XXI i XXII dynastii" - mówi egipski minister starożytności Khaled Al-Anani. To jednak jeszcze nie koniec odkryć.

6/7

To dopiero początek

0
0

Archeolodzy znaleźli jeszcze dwa kolejne szyby prowadzące do komór grobowych. "Praca jeszcze się nie zakończyła. Chcemy, aby gazety pisały o Egipcie i sprawiły, że ludzie będą chcieli przyjechać do Egiptu" - dodał Al-Anani.

7/7

Rok bogaty w odkrycia

0
0

Wcześniej egipscy archeolodzy odkryli inny grobowiec w Luksorze - należący do sędziego. Z kolei szwedzcy specjaliści znaleźli 12 starożytnych cmentarzy w pobliżu południowego miasta Asuan. Wiek nekropolii jest szacowany na 3,5 tys. lat.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić