Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Myśliwi ofiarami "jeleni zombie"? Tajemnicza śmierć mężczyzn

8

Dwóch myśliwych zmarło po spożyciu mięsa z upolowanej zwierzyny. Naukowcy przypuszczają, że obaj padli ofiarami wirusa "jeleni zombie". Jeżeli badania to potwierdzą, wówczas okaże się, że wirus może zostać przeniesiony na ludzi poprzez zjedzenie zakażonego mięsa. Byłby to przełom w nauce.

Myśliwi ofiarami "jeleni zombie"? Tajemnicza śmierć mężczyzn
Dwóch myśliwych zmarło przez wirus "jeleni zombie"? (Pixabay)

Wirus Jeleni Zombie (CWD) to choroba, która atakuje dzikie zwierzęta, w tym jelenie. Nie zgłoszono jeszcze żadnych przypadków występowania tego wirusa u ludzi.

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Teksasu w San Antonio przygotowali niedawno raport. Jak wynika z jego treści, dwóch myśliwych mogło umrzeć z powodu wirusa "jeleni zombie".

Obaj polowali w tym samym miejscu, a następnie zjedli dziczyznę pochodzącą z tej samej, zakażonej populacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Młody jeleń w akcji. Nagranie hitem sieci

Sprawa wymaga dalszych badań

Obaj myśliwi zmarli w 2022 roku. Według amerykańskich naukowców, pierwszy z nich, 72-latek "wykazywał szybko pojawiającą się dezorientację i agresję". Okazało się, że mężczyzna zjadł mięso jelenia, którego populacja była zarażona CWD.

Drugi myśliwy był przyjacielem 72-latka. Zmarł na chorobę ośrodkowego układu nerwowego. Choroba Creutzfeldta-Jakoba najczęściej atakuje ludzi między 50. a 70. rokiem życia. Jednak do śmierci mógł się przyczynić również inny powód. Naukowcy dowiedli, że mężczyzna prawdopodobnie zaraził się CWD jedząc mięso jelenia.

Naukowcy nie wykluczają, że transmisja wirusa CWD ze zwierzęcia na człowieka nie jest możliwa. Jednak sprawa wymaga dalszych, bardzo skrupulatnych badań.

Czy wirus może przenieść się na ludzi?

Pierwsze zakażone zwierzęta wykryto w południowej Norwegii. W Polsce od 2018 r. wprowadzono specjalny program badań nad chorobą. Ostatnio potwierdzono, że choroba występuje u jeleni, a także łosi w Kanadzie. Wiele przypadków choroby zgłoszono w Parku Narodowym Yellowstone w USA.

Jak poznać, że zwierzę jest zakażone? Przede wszystkim ma ono nieskoordynowane ruchy, potyka się i ślini. Przez te objawy powstało określenie "choroba jelenia zombie".

Jak podało BBC, aktualne dowody nie wskazują, że wirus CWD może zostać przeniesiony na ludzi poprzez zjedzenie mięsa zakażonego zwierzęcia. Mimo to, naukowcy w dalszym ciągu badają, czy jest to możliwe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić