Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Na ulicy pytał o rząd Tuska. "Panie, mnie to serce pęka"

134

Wszystko wskazuje na to, że nowym premierem polskiego rządu zostanie Donald Tusk. Czym według Polaków nowy gabinet powinien zająć się w pierwszej kolejności?

Na ulicy pytał o rząd Tuska. "Panie, mnie to serce pęka"
Donald Tusk (AKPA, AKPA)

Ostatnie tygodnie w polskiej debacie publicznej są całkowicie zdominowane przez nadchodzącą zmianę na najważniejszych stanowiskach w polskiej polityce. Zegar tyka i już praktycznie nic nie wskazuje na to, że Mateuszowi Morawieckiemu uda się stworzyć stabilny rząd. Prawie wszyscy szykują się już na przejęcie władzy przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę.

Oczywiście możemy usłyszeć o tym, że próba stworzenia rządu zostanie podjęta i ma on mieć zupełnie inny skład personalny niż poprzednie gabinety Prawa i Sprawiedliwości. Utworzenie rządu to jednak jedno, a zdobycie wotum zaufanie to drugie. Nowym premierem zostanie więc najprawdopodobniej przedstawiciel koalicji opozycyjnej, czyli Donald Tusk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zgrzyt ws. propozycji Tuska. "Złapałem się za swoją samorządową kieszeń"

Korespondent "Super Expressu" Adam Feder postanowił więc w obliczu takiego obrotu spraw wyjść na ulice Warszawy i sprawdzić, jakie wymagania jego rozmówcy będą mieli względem Tuska oraz jego nadchodzącego rządu. Zdania są mocno podzielone i nie mówimy tu tylko i wyłącznie o tym, co mówią zwolennicy i przeciwnicy nowego rządu.

Priorytety dla rządu Tuska. Co Polak, to opinia

Oczywiście nadal bardzo mocna jest grupa osób, która ubolewa nad zmianą na stanowiskach rządzących. Niektórzy wręcz mają jeszcze nadzieje na to, że Morawieckiemu uda się stworzyć nowy rząd, który uzyska wotum zaufania.

Nie może być nasz premier? Panie, mnie to serce pęka i sama płaczę. Ja chcę, by był nasz premier, to był najlepszy rząd ze wszystkich rządów. i trzynastka, i czternastka, i dla dzieci, i dla dorosłych, dla wszystkich. Kocham ich, ja ich wszystkich uwielbiam. [...] Tusk może być nawet najlepszym [premierem], ale ja kocham Morawieckiego i naszego Kaczyńskiego i w ogóle wszystkich z PiS-u uwielbiam - powiedziała jedna z rozmówczyń.

A czym według innych osób powinien zająć się rząd Donalda Tuska w pierwszej kolejności?

Zrobienie porządku z Polskim Ładem dla przedsiębiorców. Tak naprawdę ja nie wiem ile będę płacić podatku w tym i przyszłym miesiącu; z miesiąca na miesiąc wychodzi co innego. Religia powinna być dobrowolna, a kościół na pewno trzeba rozdzielić od polityki. No i skończyć finansowanie z budżetu państwa. Przede wszystkim media trzeba odzyskać, to jest ważne - powiedział właściciel kwiaciarni.
Zdecydowanie podwyżki dla nauczycieli. To jest tak pokrzywdzona grupa społeczna, a oni wychowują nowe pokolenie, a jak mocno są niedoceniani.
By dostęp do lekarzy był szybszy. Opieka zdrowotna to najważniejsza sprawa.
Nie wiem, może na przykład otwarte sklepy w weekendy? Ja jestem z Ukrainy, moja przyjaciółka też i to dla nas dziwne, że sklepy w niedzielę są zamknięte.
Ja bardzo cenię i szanuję pana Donalda Tuska, bo jest to gość inteligenty, pokazał, co potrafi i chce mu się dalej. Wyrobił sobie znajomości w UE, więc to będzie procentowało. Dla Polaków potrzebne jest tylko to, by ci, co najmniej zarabiają, ci, którzy mają drobne problemy, by pan Donald Tusk pochylił się nad nimi. Bo bogaci sobie zawsze poradzą.

Niektórzy również wydają się również dość zmęczeni politycznymi bataliami, które przenikają wszystkie warstwy życia i generują ogrom konfliktów. Zdaniem jednej z rozmówczyń, polaryzacja społeczeństwa to problem, z którym polski rząd powinien priorytetowo podjąć walkę.

W każdej sytuacji, w każdym momencie dochodzi do jakiejś wojny politycznej. Rodzina i bliscy nie są w stanie koło siebie stanąć i jak tylko pojawia się problem polityki to zaczyna się coś strasznego.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić