Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JKM
|

Najbardziej "hardcorowe" zwierzę Australii. Będziecie zaskoczeni

17
Podziel się

Australia słynie z jadowitych węży i wielu drapieżnych zwierząt. Który gatunek określić można jednak mianem najbardziej "hardcorowego"? Australijscy badacze mają swojego faworyta.

Najbardziej "hardcorowe" zwierzę Australii. Będziecie zaskoczeni
Węgorze bywają nazywane "najbardziej hardkorowym gatunkiem" w Austalii (Getty Images, Picasa)
bFdOosTF

Choć nie dorównują pod względem wielkości żarłaczom białym ani nawet krokodylom, mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Potrafią pływać, wspinać się po ścianach i ścigać swoje ofiary. Ich tereny lęgowe do dziś owiane są tajemnicą. Mają także specjalne zdolności, które ułatwiają im przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku.

Zadziwiające umiejętności. Zmieniają płeć w zależności od otoczenia

Zdaniem ekspertów, na miano "najbardziej hardcorowych zwierząt" zasługują… węgorze australijskie. Czyhanie na błotnistym dnie zbiornika wodnego to tylko mały wycinek z ich życia. Okazuje się, że te niepozorne ryby mają niezwykłe umiejętności.

bFdOosTH

Pierwszą z nich jest "niewidzialność". Larwy węgorzy na pewnym etapie rozwoju stają się przezroczyste. Pomaga to im ukrywać się przed drapieżnikami podczas migracji z oceanu w kierunku zbiorników słodkowodnych. Podczas przebywania w wodach słonawych (mieszaninie wody słodkiej i słonej, na przykład u ujścia rzeki) węgorze ciemnieją i nabierają masy, żeby przygotować się na podróż w górę rzeki.

Co ciekawe, młode węgorze nie mają płci. Przybierają ją dopiero w momencie osiągnięcia długości ok. 30 cm. Ryby te wybierają swoją przynależność w zależności od wielkości populacji. Na obszarze z dużą ilością osobników częściej stają się samcami. Z kolei wyżej biegu rzeki, gdzie zazwyczaj jest mniej węgorzy, częściej stają się samicami.

bFdOosTN

Tajemnicze zwierzęta Australii. Potrafią zmienić budowę swojego ciała

Mimo, że węgorze nie mają nóg, potrafią doskonale się wspinać. Często pokonują pionowe ściany tamy, aby dostać się jak najwyżej biegu rzeki. Ryby te mają także zdolność przemieszczania się po suchym lądzie. Pomagają im w tym maleńkie łuski i śluz, które absorbują tlen i wprowadzają go do krwioobiegu. Dzięki temu, węgorzom potrzebne są minimalne ilości wody.

Węgorze długopłetwe (Anguilla reinhardtii) mogą mierzyć nawet 1,7 metra długości. Ich kuzyni o krótkich płetwach (Anguilla australis), częściej spotykani w południowo-wschodniej Australii, są o połowę krótsi.

Dieta tych ryb jest bardzo urozmaicona. Węgorze mogą żywić się nie tylko rybami, ale także wężami, małymi ptakami oraz bobroszczurami.

bFdOosTO

Ryby te nie osiadają w jednym miejscu na długo. Co roku natura wzywa je na tarło w morzu. Wtedy węgorze kurczą swoje wnętrzności, aby zrobić miejsce dla komórek jajowych bądź plemników. Przestają jeść, a ich odbyt kurczy się, aby zapobiec utracie wody.

Powiększają się ich oczy, a głowy stają się bardziej spiczaste. Ma ułatwić to węgorzom pływanie w głębokiej morskiej wodzie. Australijskie drapieżniki spływają na jesieni rzekami i po przebyciu nawet 4000 km odbywają tarło w głębinach Morza Koralowego w pobliżu Nowej Kaledonii.

Obejrzyj także: Zupełnie nowe gatunki. Sensacja na skalę światową

bFdOosTP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdOosUi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Pisowiec
6 dni temu
LGBT nawe i tam. O zgroz Polska. ratujmy Australie. Walczym z LGBT i wegorzami wiec.
kolo
6 dni temu
A jakie smaczne.
wqrwiony
7 dni temu
Najbardziej hardkorowy jest nierząd australijski.Ale bądźmy dobrej myśli.Jeszcze trochę i chyba większość wyjdzie na ulicę.
bFdOosUj
aaa
7 dni temu
Trochę prawdy w tym jest, ale większość to błędne tłumaczenia Googla.
sbek
7 dni temu
i co z tego wszystkim można tylko nie Polsce wywalone na to
Końradzio
7 dni temu
aa ta ryba wygląda jak ePiSKKopat wijący się między swoimi cynicznymi kłamstwami!
xyz
7 dni temu
przy Ryszardzie Czarneckim te węgorze to pikuś, Rysio potrafi się przepotwarzać i przepoczwarzać, zimą przemierzać trasę do Brukseli w cabrio, nie wiem czy w Brukseli się tarli. Podobnie jak węgorze jest iślizły
Wedkarz
7 dni temu
To tak jak bym czytal o POdstepnych POskudach z naszego Kraju
NSW Sydney re...
1 tyg. temu
Ja czesto lapie wegorze niechcocy lowioc inne ryby tutaj w stanie NSW, so bardzo dobre jak sie wie jak je zrobic. Jedyny problem to ze jak polkno haczyk to masakra zeby wyciognoc. Zazwuczaj ucinam rzylke I wyrzucam wegorza spowrotem do wody. Za duzo roboty zeby go obierac
pajero
1 tyg. temu
A mnie się śnił węgorz w galarecie.Obudziłem się , węgorz w dłoni a galareta na brzuchu.
No nie?
1 tyg. temu
W Wiktorii, a może również i w innych stanach, występują pokaźnych rozmiarów węgorze kongijskie.
Ooooo
1 tyg. temu
My w Polsce też mamy takiego paskudnego, śliskiego obojniaka.
666
1 tyg. temu
Wypisz wymaluj jak POSowcy. Onrzydliwe .
bFdOosUb
jariik
1 tyg. temu
Mlode wegorze to larwy tzw leptocefale. Poucz sie troche XXX
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić