Nie do wiary. Takie ogłoszenia pojawiły się w Rosji. Cel jest jeden

Wśród obywateli Rosji rośnie popyt na... ukraińskie paszporty. Na popularnym w tym kraju portalu aukcyjnym Avito pojawiły się już ogłoszenia. Po co Rosjanom, których kraj jest na wojnie z Ukrainą, takie dokumenty? Żeby łatwiej się dostać na zachód Europy - donosi serwis poligon.media.

Nie do wiary. Takie ogłoszenia pojawiły się w Rosji. Cel jest jeden
W Rosji sprzedawane są ukraińskie paszporty (Avito, Getty Images)

Avito to portal aukcyjny, na którym można wystawić lub zakupić różne produkty – nowe i używane. W trakcie wojny pojawiały się tam już m.in. racje żywnościowe przeznaczone dla żołnierzy. Głośno było też o coca-coli i produktach z McDonald's, które również sprzedawano na aukcjach po tym, jak koncerny ogłosiły, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę wycofują swoje biznesy z tego kraju.

Rosjanie kupują ukraińskie paszporty. Oto najważniejsza przyczyna

Teraz na Avito pojawiły się ukraińskie paszporty. Potencjalni klienci otrzymują na dowód, że oferta sprzedaży nie jest oszustwem, dokument o numerach seryjnych z obwodu ługańskiego.

Anonimowy informator oświadczył, że popyt na ukraińskie paszporty utrzymuje się na niewielkim poziomie, ale istnieje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: "Jest hieną asystentem". Zaskakujące słowa o współpracy Mińska i Moskwy

Jednym z kluczowych powodów, dla których Rosjanom zależy na wejściu w posiadanie paszportów, jest fakt, że obywatele Ukrainy mogą swobodnie przekraczać granice europejskich państw. Posłużenie się nim pozwoli nie tylko na ominięcie sankcji nałożonych na Federację Rosyjską w reakcji na wojnę, lecz także ułatwi emigrację.

Na temat procederu handlu paszportami zabrał głos anonimowy urzędnik z Chersonia. Wyraził on przekonanie, że formularze oraz sprzęt do wydawania tych dokumentów prawdopodobnie ukradziono z obwodu chersońskiego. Najprawdopodobniej pozostaną one jednak nieważne, ponieważ rząd Ukrainy nie tylko zarejestrował numery skradzionych blankietów, ale i przekazał je przedstawicielom władz europejskich państw.

Najprawdopodobniej formularze i sprzęt do wydawania paszportów biometrycznych zostały skradzione z regionu Chersoniu. Ale ukraiński rząd zarejestrował numery utraconych blankietów paszportowych i przekazał je rządom europejskim, więc te paszporty nie będą działać – podkreślił chersoński urzędnik.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić