aktualizacja 

Nie żyje 38-latka chora na COVID-19. Była w szóstym miesiącu ciąży

486

Zmarła pacjentka, która trafiła do szpitala z ciężkim przebiegiem COVID-19. W chwili zarażenia się koronawirusem była w szóstym miesiącu ciąży. Lekarze walczyli zarówno o życie 38-latki, jak i nienarodzonego dziecka, jednak tylko jedno z nich udało się uratować.

Nie żyje 38-latka chora na COVID-19. Była w szóstym miesiącu ciąży
W chwili śmierci pacjentka zarażona koronawirusem miała 38 lat (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images, 2021 Anadolu Agency)

Jak informuje portal Dziennik Łódzki, 38-latka przebywała w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Poznaniu. Wcześniej ciężarna pacjentka pozostawała pod opieką lekarzy z Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Koronwirus w ciąży. Nie żyje 38-latka z COVID-19A, co z jej dzieckiem?

W wyniku powikłań po COVID-19 płuca 38-latki były praktycznie zniszczone. Aby utrzymać pacjentkę przy życiu, lekarze musieli wykorzystać terapię ECMO –  pozaustrojowe utlenowanie krwi.

Ostatecznie stan 38-latki okazał się na tyle zły, że lekarze nie byli w stanie jej uratować. Przyczyną śmierci chorej była niewydolność wielonarządowa, do której doszło w konsekwencji zarażenia koronawirusem. Według ustaleń portalu Dziennik Łódzki nie zaszczepiła się przeciwko COVID-19.

Zobacz także: Zobacz też: Lekarz krytykuje brak działań rządu. „Najwyższy czas, żeby coś zrobić”

Personelowi udało się jednak ocalić życie nienarodzonego dziecka pacjentki. Chłopiec przyszedł na świat poprzez cesarskie cięcie i obecnie pozostaje na oddziale neonatologicznym.

COVID-19 nie oszczędza także nastolatków. Na oddziale intensywnej terapii w poznańskim Szpitalu imienia Heliodora Święcickiego przebywa niezaszczepiony 18-latek, który zaraził się koronawirusem. Doświadczał na tyle poważnych problemów z oddychaniem, że lekarze również i jego podłączyli do ECMO.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić