Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Znany kompozytor miał 86 lat

22

Informację o śmierci kompozytora Krzysztofa Pendereckiego podało Radio Kraków, powołując się na wiadomości od rodziny zmarłego.

Zmarł wybitny polski kompozytor, Krzysztof Penderecki
Zmarł wybitny polski kompozytor, Krzysztof Penderecki (Getty Images)

Krzysztof Penderecki miał 86 lat. Urodził się w Dębicy 23 listopada 1933 roku. Skończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie - Akademia Muzyczna) w Krakowie. Studia kompozytorskie Penderecki ukończył w 1958 roku.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie. Ukończył je w 1958 r.

Pierwszy publiczny występ Pendereckiego odbył się w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień. Artysta skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są "Tren - ofiarom Hiroszimy", "Pasja według św. Łukasza", "III Symfonia" i "Polskie Requiem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić