Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Nie żyje Tassybaj Abdikarimow. Przed laty uratował Polaków od śmierci głodowej

41
Podziel się:

Nie żyje Tassybaja Abdikarimowa. Kazach został odznaczony medalem Virtus et Fraternitas, przyznawanym na wniosek Instytutu Pileckiego osobom niosącym pomoc polskim obywatelom w czasach wojny i totalitaryzmów. Kazach ratował Polaków od śmierci głodowej.

Nie żyje Tassybaj Abdikarimow. Przed laty uratował Polaków od śmierci głodowej
Tassybaj Abdikarimow ratował polskie rodziny w Kazachstanie. (Instytut Pileckiego)

Tassybai Abdikarimow zmarł w czwartek 17 grudnia. Kazach przed laty ratował polskie rodziny, które zsyłano do Kazachstanu. Abdikarimow zmarł w czwartek 17 grudnia. Według Instytutu Pileckiego, który przekazał smutne informacje, "bez pomocy Tassybaja Abdikarimowa Walenty Jabłoński nie przeżyłby".

Uratował Polaków przed śmiercią głodową

Klimat, warunki sanitarne i przede wszystkim woda z miejscowych kanałów pełna bakterii, ale pita, bo nie było innej, okazywały się zabójcze dla Polaków. [...] Ciężka choroba, gorączka i odwodnienie organizmu sprawiły, że Walenty Jabłoński leżał umierający przed sowchozowym chlewikiem, gdzie mieszkał z rodziną - przekazuje w komunikacie dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego.

Wtedy zaczął pomagać mu 14-letni Tassybaj. Przynosił herbatę i jedzenie, co pomogło Polakowi stanąć na nogi. Zawiązał się między nimi przyjaźń, a Tassybaj nawet po latach dbał o groby rodziny Jabłońskich.

Po II wojnie światowej z terenów wschodnich władze ZSRS wywiozły ok. 35 tys. Polaków. Rodzina Jabłońskich trafiła do Kazachstanu w 1952 roku - podczas ostatniej większej deportacji. Zostali zesłani do sowchozu Pachta-Arał we wsi Ilicz.

19 czerwca 2019 r. Tassibaj Abdikarimow został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę medalem Virtus et Fraternitas, przyznawanym na wniosek Instytutu Pileckiego. Dostają go osoby niosące pomoc polskim obywatelom w czasach wojny i totalitaryzmów.

We wzruszającej uroczystości, która odbyła się w warszawskim Teatrze Polskim, wziął udział także uratowany przez Tassibaja Abdikarimowa Walenty Jabłoński - podano.
Zobacz także: Zapomniana wojna. Konflikt był kością niezgody przez całe 20-lecie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
jaqsı adam
2 lata temu
Ten człowiek na zdjęciu emanuje ciepłem, szczerością, skromnością, życzliwością, pogodą ducha i dobrocią.
rozumiemy
2 lata temu
Tak działa człowiek a nie ktoś kto udaje człowieka. Pamiętajmy o nim i opowiadajmy następnym pokoleniom. Cześć, na wieki Jego pamięci.
pamietliwy
2 lata temu
Takim ludziom powinno stawiać się pomniki.
Zuk
2 lata temu
Nie ZSRS tylko ZSRR
POLAND
2 lata temu
czas zemsty juz nadchodzi ,,,,,,,,,,,do boju POLACY
Świadek
2 lata temu
Wg danych NKWD od 1939 do 1941 wywieziono 320 tysięcy Polaków, a nie 35 tysięcy! A wg danych Instytutu Polskiego w Londynie Wywieziono 1000 000 000 (jeden milion) Polaków. a deportacje trwał do 1956 roku !
Iva
2 lata temu
Dziękuję i spoczywaj w pokoju Tassybaj...
polak
2 lata temu
Wielki szacunek.
czarny
2 lata temu
Polskie rządy, przez lata tylko dużo mówią i piszą o deportowanych Polakach za wschodnią granicę, i tak na prawdę, na tym się kończy ICH pomoc.
taekwondo
2 lata temu
Spoczywaj w pokoju.
stopPIS
2 lata temu
Postawa godna naśladowania.U nas w Polsce to narodowcy "patrioci PIS" by go rozerwali na szczepy bo Kazach a nie pomagali w głodzie
Zenek
2 lata temu
Bug mu to wynagrodzi. Spoczywaj w pokoju
Rychu
2 lata temu
Szlachetny dobry człowiek niech mu ziemia lekka będzie
aro
2 lata temu
Wielki szacunek. Niech spoczywa w pokoju
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić