aktualizacja 

Nie żyje Walentina Galatowa. To pierwsza żołnierka Putina, która zginęła w Ukrainie

W walkach o Mariupol życie straciła żołnierka armii Putina Walentina Gałatowa. 27-latka była sierżantem w plutonie medycznym i zginęła w wyniku ostrzału moździerzowego. W 2014 roku Rosjanka przeprowadziła się do separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Nie żyje Walentina Galatowa. To pierwsza żołnierka Putina, która zginęła w Ukrainie
Nie żyje Walentina Galatowa, rosyjska żołnierka (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Galatowa zginęła 14 kwietnia, ale informacje o jej śmierci pojawiły się dopiero na początku maja, gdyż rosyjskie dowództwo ukrywa wszystkie informacje o nieżyjących żołnierzach. Jak podał lokalny portal NGS24.ru, 27-latka pochodziła z miejscowości Żeleznogorsk w Kraju Krasnojarskim.

Przeprowadziła się do tzw. DRL

Później przez kilka lat mieszkała w Woroneżu — miejscowości leżącej około 250 km od ukraińskiej granicy, gdzie przyszła żołnierka chodziła do szkoły i studiowała. W 2014 roku pod wpływem rosyjskiej propagandy przeprowadziła się do samozwańczej republiki, tzw. DRL, leżącej na terenie ukraińskiego obwodu donieckiego.

Rosyjskie media podają, że Galatowa była studentką psychologii na jednej z donieckich uczelni. Po inwazji Rosji na Ukrainę postanowiła dołączyć do tzw. wojska DRL. Jak podają propagandowe media, "brała udział w wyzwoleniu [czyli w zajęciu — przyp. red.] niektórych miejscowości".

Mąż był separatystą

Propaganda podkreśla, że kobieta "nie oddała żadnego strzału", choć następnie dodaje, że zginęła "walcząc o Mariupol". Mąż Galatowej również był prorosyjskim separatystą i walczył w tzw. armii Donieckiej Republiki Ludowej. Zginął w zeszłym roku w walkach z siłami ukraińskimi.

27-letnia żołnierka zginęła 14 kwietnia w wyniku ostrzału moździerzowego. Matka Walentiny napisała na portalach społecznościowych, że została poinformowana o śmierci córki 22 kwietnia. 5 maja dziewczyna skończyłaby 28 lat. Dziewczynka zostanie pochowana w pobliżu Woroneża.

Rosja traci żołnierzy

Rosjanie niechętnie podają jakiekolwiek dane o nieżyjących żołnierzach. Według oficjalnych informacji zmarło dotychczas około 1,3 tys. wojskowych. Z kolei jak donosi ukraińska strona, całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 5 maja to około 24,7 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli).

Zobacz także: Grupa cywilów z huty Azowstal w Mariupolu bezpieczna. Nagranie z ośrodka w Zaporożu
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić