Karolina Woźniak| 
aktualizacja 

Niemcy wprowadzają zakaz noszenia burek i nikabów

696

Badenia-Wirtembergia wprowadza zakaz zakrywania twarzy w szkołach. Dotyczy on wszystkich uczniów w każdym wieku. Winfried Kretschmann, premier kraju związkowego powiedział, że burki i nikaby "nie należą do wolnego społeczeństwa". Podobna zasada obowiązuje nauczycieli.

Niemcy wprowadzają zakaz noszenia burek i nikabów
W Niemczech wprowadzono zakaz noszenia burek i nikabów w szkołach. (Getty Images, Agung Parameswara)

Rząd Badenia-Wirtembergia, który leży w zachodnich Niemczech, zgodził się na wprowadzenie zakazu noszenia burek i nikabów w szkołach. Temat zakrywania twarzy był przedmiotem gorącej dyskusji podczas debaty w Niemczech.

Wcześniej wprowadzono zakaz zakrywania twarzy przez nauczycieli. Teraz rząd zdecydował się na wprowadzenie takich restrykcji dla uczniów. Winfried Kretschmann przyznał, że mimo że takie przypadki zdarzały się rzadko, to miały one miejsce i powinno być to regulowane prawnie.

Niemcy. Zakaz noszenia burek i nikabów w szkołach

Zdaniem premiera zakrywanie całej twarzy nie powinno mieć miejsca w wolnym społeczeństwie. Dodał jednak, że taki zakaz na uczelniach wyższych jest inną kwestią - studenci są bowiem osobami dorosłymi.

Na razie zasada obowiązująca w Badenii-Wirtembergii będzie miała zastosowanie tylko w szkołach podstawowych i średnich.

Zwolennicy zakazu noszenia burek i nikabów twierdzą, że dzięki temu młode dziewczyny będą chronione. Zmuszenie ich do noszenia lub zachęcanie je do zakładania części hidżabu, która zakrywa twarz, to naruszenie ich praw.

Zdaniem członków partii konserwatywnych, zakaz noszenia burek i nikabów powinien obowiązywać w całym kraju, nie tylko w szkołach.

Zobacz także: Niemcy: nabożeństwa w czasach koronawirusa

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić