aktualizacja 

Nietypowe odkrycie. Znaleziono to przy pochówku dziecka

15

Naukowcy odkryli w pobliżu Kairu pochówek dziecka, w którym znajdowały się szczątki 142 psów. Zwierzęta najprawdopodobniej zginęły w wyniku powodzi, a razem z nimi zmarł i chłopiec, który się nimi opiekowali. Naukowcy nadal jednak nie wiedzą, dlaczego dziecko zostało w ten sposób pochowane.

Nietypowe odkrycie. Znaleziono to przy pochówku dziecka
Mumie w pochowku w Minya (Getty Images, 2017 Anadolu Agency)

Znalezisko pochodzi z okresu między I wiekiem p.n.e. do I wieku n.e. W tym czasie Rzymianie przejęli kontrolę nad Egiptem. Jak podaje gazeta "Egypt Today", pochowane psy to w 87 procentach małe szczenięta. Zginęły najprawdopodobniej podczas powodzi, ponieważ archeologom udało się ustalić, że śmierć nie nastąpiła wskutek przemocy.

Szczątki 142 psów w pochowku

Naukowcy odkryli również niebieską glinkę na ciałach znalezionych psów. Występuje ona w zbiornikach wodnych, co potwierdza teorię, że psy utonęły. Eksperci podkreślają, że choć starożytni Egipcjanie czcili zwierzęta, psy nie były powszechnie uważane za święte.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnica pierwszej polskiej stolicy. Szkolne podręczniki są w błędzie

Były używane jako zwierzęta domowe i do pracy. Jednak niektóre psy zostały zmumifikowane i pochowane wraz z właścicielami. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że psiogłowi bogowie Anubis i Wepwawet przebywali z duszami zmarłych.

Psy pełniły funkcję talizmanu

Niektóre psy składano w ofierze, aby pełniły funkcję talizmanu podczas pochówku. Jedynym podobnym przypadkiem, o którym wiedzą naukowcy, jest odnalezienie ciała dziecka z 12 psami na cmentarzu w mieście Hierakonpolis.

Tajemniczości sprawie dodaje fakt, że chłopca znaleziono z lnianym workiem na głowie. W niektórych przypadkach oznaczało to, że osoba została zabita strzałą. Nie wiadomo też, dlaczego chłopiec został tam pochowany.

Naukowcy podejrzewają, że chłopiec mógł zginąć podczas opieki nad psami i został pochowany razem z nimi. Dzieci w starożytnym Egipcie były dobrze traktowane. Zapewniano im dostępem do edukacji, miały zakaz nauki zawodu.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić