aktualizacja 

Niezwykłe odkrycie duńskich naukowców. Złoty dysk ze swastyką

110

Duńscy naukowcy odkryli najstarsze znane odniesienie do nordyckiego boga wojny, mądrości i magii, Odyna. Na złotym dysku można zobaczyć wizerunek wyznawcy Odyna oraz swastykę. Artefakt pochodzi z V wieku.

Niezwykłe odkrycie duńskich naukowców. Złoty dysk ze swastyką
Złoty dysk ze swastyką. (National Museum of Denmark)

Zespół badawczy z Muzeum Narodowego w Kopenhadze ogłosił, że złoty dysk odnaleziono w 2020 roku. Artefakt pochodzi z początków V wieku i jest najstarszym dowodem na wiarę w Odyna.

Najstarszy dowód na wiarę w Odyna

Odyn jest kluczową postacią mitologii nordyckiej. To bóg m.in. wojny i śmierci, który rządził Walhallą - krainą poświęconą poległym na polu bitwy. Według Duńskiego Muzeum Narodowego początkowo był czczony głównie królów nordyckich, a później przez wikingów.

Na dysku widnieje napis "On jest człowiekiem Odyna". Uważa się, że odnosi się to do postaci przedstawionej na dysku, nieznanego króla lub wielkiego człowieka, który mógł nosić przydomek "Jaga" lub "Jagaz" – poinformowało Muzeum Narodowe Danii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sekrety królewskich grobów na Wawelu. Niewygodne tajemnice

Na dysku widnieje rozpoznawalny symbol swastyki, który był wówczas oznaką dobrobytu i długiego życia w północnej Europie i Skandynawii. Lisbeth Imer, runolog i badaczka skryptów z Muzeum Narodowego, powiedziała, że jest to niezwykłe odkrycie, które wiele zmienia w rozumieniu mitologii. Krister Vasshus opisał to znalezienie dysku jako moment "czystej ekstazy".

Ten typ inskrypcji jest niezwykle rzadki, znajdujemy go może co 50 lat, a tym razem okazało się, że jest to historia świata – powiedział Vasshus.

Dysk został znaleziony w wiosce Vindelev w środkowej Jutlandii przez osobę przechadzającą się z wykrywaczem metalu. Oprócz cennego dysku pod ziemią znajdowało się także wiele rzymskim monet, biżuteria i ponad kilogram różnych spodków i dysków. Chociaż poszczególne przedmioty zostały wykonane w różnych latach, to wszystko zostało zakopane razem ponad 1500 lat temu.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić