o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
SSŃ
|

Nowa edycja "Mein Kampf" bestsellerem w Polsce

29
Podziel się

Wydana niedawno książka "Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna" Adolfa Hitlera ekspresowo stała się bestsellerem na polskim rynku, ku niemałemu zdziwieniu samego wydawcy. Pozycja me jednak także zdecydowanych przeciwników.

Nowa edycja "Mein Kampf" bestsellerem w Polsce
Nowa edycja "Mein Kampf" stała się bestsellerem (Wydawnictwo Bellona)
bDKvjzmJ

Nowa edycja "Mein Kampf". Bestseller na polskim rynku

Nowa edycja prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnej pozycji literackiej na świecie ukazała się w Polsce 20 stycznia, nakładem wydawnictwa Bellona. Lektura szturmem zawojowała rynek. "Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania" - przyznaje zastępca redaktora naczelnego wydawnictwa w rozmowie z Polsat News

"Mein Kampf" autorstwa Adolfa Hitlera zasadniczo przygotowała grunt pod II Wojnę Światową. Książka była czołowym dziełem ideologii i propagandy nazistowskiej w III Rzeszy. Edycja krytyczna przygotowana przez prof. Eugeniusza Cezarego Króla, ma wg wydawców przestrzegać przed tym, aby ideologia, jaką szerzył dyktator i jej tragiczne skutki nigdy się nie powtórzyły.

bDKvjzmL

Dlaczego zdecydowano się wydać edycję krytyczną "Mein Kampf"?

Autor opracowania prof. Eugeniusz Cezary Król oraz wydawcy edycji tłumaczą swoją decyzję, która w wielu wzbudza mieszane uczucia. Jak twierdzą, książka dziś znaczącym źródłem historycznym i wymaga naukowego komentarza i aparatu krytycznego.

Przybliżenie współczesnemu czytelnikowi zawartości Mein Kampf pomoże rozpoznać niebezpieczne absurdy hitlerowskiego programu przebudowy świata, a także określić punkty oznaczające początek drogi, która doprowadziła narodowych socjalistów, a wraz z nimi całe Niemcy, do zbrodni i zagłady – pisze autor przekładu i opracowania naukowego we wstępie książki.
bDKvjzmR
(Książka) Ma też uświadomić, że demokracja oraz prawa i wolności obywatelskie nie są dane raz na zawsze i że mogą być zagrożone, gdy będą rosły w siłę ugrupowania skrajne, głoszące hasła autorytarne czy wręcz totalitarne. – czytamy na stronie wydawnictwa.

Nowe wydanie "Mein Kampf" - opinie krytyczne

Mimo stosunkowo wysokiej ceny (149,90 zł), książka szybko stała się bestsellerem. Edycja ma jednak także przeciwników. Jej wydanie skrytykowała m.in przedstawicielka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Jej zdanie opublikowano na stronie rosyjskiej ambasady w Polsce, we fragment stenogramu z moskiewskiego briefingu Zacharowej:

Fałszowanie historii w Polsce przejawia się również w tym, że z jednej strony nasze obiekty pamięci historycznej, w tym te wspólne, są sztucznie poddawane pod działanie polskiej "ustawy dekomunizacyjnej", z drugiej zaś strony polskie władze nie znajdują podstaw prawnych do zakazu lub przynajmniej zrozumiałej reakcji na rozpowszechnianie w swoim kraju książki Hitlera "Mein Kampf" - stwierdziła Zacharowa.
bDKvjzmS

Krytycznie do wydania odnosi się także Towarzystwo Jana Karskiego, które wydało w tej sprawie oświadczenie:

Uważamy to za moralne zło. Nie przyjmujemy tłumaczenia, że komentarz do polskiego "Mein Kampf" ma obnażać jego zło i "roztłumaczać" Polakom. Oni naprawdę, w ogromnej większości, doskonale to pojmują. Możemy sobie natomiast wyobrazić, jakie miejsce zajmie ta książka na półkach współczesnych wyznawców Hitlera cyklicznie świętujących jego urodziny - czytamy w apelu TJK.

Sprawę skomentował także prezes IPN Jarosław Szarek na antenie Polskiego Radia 24:

bDKvjzmT
"Mein Kampf” pokazuje na źródła niemieckiego nazizmu, tego ludobójczego systemu, który przyniósł śmierć dziesiątkom milionów ludzi i bezmiar nieszczęścia i cierpień przed kilkudziesięciu laty. Krytyczne wydanie tej książki nie powinno być atakowane, jeśli toczy się dyskusja w środowisku historycznym, jeśli to jest krytyczne wydanie – ocenił Szarek.
Zobacz także: Hitler i Bliski Wschód. III Rzesza mogła wygrać wojnę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKvjzmU
bDKvjznm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
Jaca
3 tyg. temu
Wcale się nie dziwie !!!
szk
3 tyg. temu
Oficjalnie w Polsce nie ma faszystów.Niestety prawda wygląda całkiem inaczej...
sojka
3 tyg. temu
Mądry człowiek powinien przeczytać, bo zrozumie i wyciągnie wnioski. Ale wydanie takiej książki w 'nowoczesnym' PISiorkowie może prowadzić do kolejnych dramatów
bDKvjznn
obcy
3 tyg. temu
Co za brednie
Gosc2
2 tyg. temu
Jak moze ksiazka o mordercy, psychicznie chorym dyktatorze zostac bestsellerem. Co ona moze wniesc madrego, jakie ma wartosci morale, dydaktyczno konstruktywne. Co mozna sie z niej nauczyc? Wg. Mnie to horror ksiazka.
Najnowsze komentarze (29)
Spokojnie
2 tyg. temu
Kto chciał, ten już dawno kupił Men Kampf. Natomiast teraz wersja z krytycznym komentarzem cieszy się popularnością. To przecież dobrze, że ludzie wolą wersję z tym komentarzem.
gosc
2 tyg. temu
normalny człowiek tego nie kupi i nie przeczyta
tak-tak
2 tyg. temu
Precz z prawactwem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niedzwiedzie_...
2 tyg. temu
Ciężko, żeby nie był. Z taką reklamą w niemieckich mediach?
Rozsądny
2 tyg. temu
Ciekawe, czy Pani Zacharowa wie, że Mein Kampf było przed wybuchem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej lekturą obowiązkową dla wszystkich wyższych oficerów Armii Czerwonej?
Gosc
2 tyg. temu
Ksiazka na czasie szczegolnie w Polsce. Tu nam tez wyrosl maly Hitler i nie spadl on z nieba
NS..
2 tyg. temu
No tak, ale gdzie Niemcy a gdzie my.Nawet nasz król Europy im służy
Gosc2
2 tyg. temu
Nie musicie czytac tej,,,,, jedzcie do Oswiecimia, Treblinki, Sztutowa dostanie cie odpowiedz
bDKvjznf
Zwykły człowi...
2 tyg. temu
Ludzie wiadomo kim był hitler, co zrobił hitler, ale wydawanie jego "twórczości" jest czystym debilizmem. Tłumaczenie abderytów: "chcemy pokazać jak się rodzi tyrania". Wydawca i jego wydawnictwo zgubili piątą klepkę w trakcie oprawiania i kalkulowana ile na tym zarobią. A może to na część świeżego z IPN we Wrocławiu? Chcecie zobaczyć do czego prowadzi taka książeczka? Udajcie się do Oświęcimia!
piko
2 tyg. temu
Baju bajuu zagraj w lotto kto to kto to zagraj w lotto idź do kina na seans wielki może pokażą ci kolorowe bierki
Nbm
2 tyg. temu
Musimy czytać przemyślenia inteligentow,a nie......Sztuczny,wywołany popyt.
Nic dziwnego.
2 tyg. temu
A dlaczego to to kogos dziwi ze w kraju w ktorym wladza i bardzo duzy procent obywateli wielbi podobnego, choc znacznie mniej inteligentnego i uzdolnionego "wodza" o nazwisku Trump.
yanss
2 tyg. temu
Jakiż piękny pretekst aby rozgłaszać na cały świat wiadomość jak odradza się w Polsce faszyzm. Moim zdaniem taki jest właśnie cel wydawania takich "dzieł". Mam dwa pytania do prokuratury : czy prawo zabraniające propagowania nazizmu przestało w Polsce obowiązywać ? kto sfinansował wydanie tej książki. To może pokazać intencje wydawcy. W związku z tym czy prokuratura z urzędu podejmie kroki prawne wobec autora i wydawcy i czy postara się zablokować łamanie prawa.
Czemu nie
2 tyg. temu
W koncu Adolf jest honorowym obywatelem Wroclawia np
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić