Aniela Siwek| 
aktualizacja 

Nowa mutacja koronawirusa. To turyści ją rozprzestrzenili

279

Naukowcy zauważyli, że latem większość przypadków COVID-19 pochodziła z nowej mutacji koronawirusa. Według najnowszych raportów za jej rozprzestrzenienie po Europie odpowiadają turyści, którzy przyjeżdżali na wakacje m.in. do Hiszpanii.

Nowa mutacja koronawirusa. To turyści ją rozprzestrzenili
Turyści przyjeżdżający do Hiszpanii rozprzestrzenili nową mutację wirusa. (Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei, ETH Zurich w Szwajcarii i Hiszpanii odkryli, że w Europie powstała nowa mutacja koronawirusa. Porównali sekwencje genomu wirusa zebrane od pacjentów w całej Europie. Wyniki badań okazały się być wprost zaskakujące.

Europejska mutacja koronawirusa

Naukowcy zauważyli, że nowy wariant koronawirusa, nazwany 20A.EU1. Jest najbardziej rozpowszechnionym wariantem w Europie i stanowi około 90 proc. sekwencji z Wielkiej Brytanii, 60 proc. z Irlandii i 40 proc. ze Szwajcarii. Pojawił się także w próbkach z Francji, Belgii, Niemiec, Włoch, Łotwy, Norwegii i Szwecji.

Mutacja powstała w Hiszpanii w wakacje. Wariant wirusa przeniósł się na miejscową ludność, ale gdy Hiszpania otworzyła swoje granice dla turystów, to oni roznieśli go dalej po całym kontynencie.

Zobacz także: Zbrodnia miłoszycka. Zbigniew Ćwiąkalski: Tomasz Komenda przyjął wyrok z ulgą
Jeden wariant, wspomagany przez 'super-roznosicielstwo' może bardzo szybko stać się powszechny w całym kraju - powiedział profesor Iñaki Comas, współautor artykułu.

Mutacja nie jest bardziej zaraźliwa niż inne. Wszystkie wirusy naturalnie mutują, gdy rozprzestrzeniają się w różnych populacjach. Jedynym celem wirusów jest replikacja, przez co wiele z nich mutuje tak, aby przetrwać w nowych warunkach oraz lepiej się replikować. Niektóre zmieniają się powoli, inne, takie jak grypa, znacznie szybciej.

Badacze sugerują, że rządy w Europie muszą poważnie zastanowić się nad zakazem podróżowania w czasie trwania epidemii.


Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić