Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Nowy banknot trafił do obiegu w Polsce

32
Podziel się:

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowy banknot kolekcjonerski. Upamiętni on setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Premiera banknotu o nominale 20 złotych miała miejsce 11 sierpnia. Powstało 60 tysięcy sztuk.

Nowy banknot trafił do obiegu w Polsce
Strona przednia i odwrotna nowego banknotu (NBP)

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych upamiętni Bitwę Warszawską. Narodowy Bank Polski wprowadził 11 sierpnia do obiegu 60 tysięcy sztuk wyjątkowych dwudziestozłotówek w formacie pionowym. Wybór wydarzenia nie jest przypadkowy. W sierpniu tego roku mija sto lat od zwycięstwa Polaków nad Bolszewikami.

Na przodzie banknotu został umieszczony Józef Piłsudski. Za postacią marszałka przedstawiono zarys warszawskich budowli. Nad jego prawym ramieniem znalazł się awers Krzyża Walecznych - z polskim orłem, napisem "Na polu chwały" i datą 1920. W prawym górnym rogu można zauważyć napis "niepodległość".

Na odwrotnej stronie banknotu przedstawiono fragment obrazu "Cud nad Wisłą" autorstwa Jerzego Kossaka. Ksiądz Ignacy Skorupko przewodzi żołnierzom formacji ochotniczych. Nad walczącymi widnieją barwy narodowe. Autorzy umieścili jeszcze wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918-1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej "Ojczyzna w niebezpieczeństwie".

Gigantyczne zainteresowanie

W miastach całej Polski stoją ogromne kolejki chętnych chcących posiąść banknot. Istnieje również możliwość zakupienia go ze strony internetowej NBP. Cena banknotu to 80 złotych. Na rynku wtórnym zaczynają pojawiać się oferty sprzedaży wyjątkowych dwudziestozłotówek. Tam koszt zakupu może być nawet czterokrotnie większy.

Wyjątkowa rocznica

Bitwa Warszawska jest uznawana za jedną z najważniejszych w historii Polski. Był to przełomowy moment w walce z Bolszewikami. Zwycięstwo jest również nazywane Cudem nad Wisłą z powodu przypisania pomocy w sukcesie Najświętszej Maryi Pannie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Zdzisław
2 lata temu
Tak wielka rocznica,takie wielkie święto ,a nowy banknot sprzedaje się 20zl za 80.Kupi trochę kolekcjonerów ,a resztę rozchwytają spekulanci ,cwaniaczkowie.Czy coś by się stało jakby państwo ofiarowało każdemu obywatelowi z okazji tak wielkiego święta? 500+tu 500+ tak itd.Wstyd
Dany
2 lata temu
Jakby nie on to byście byli rosyjskimi niewolnikami do dziś. Stosował metody faszystowskie, ale się sprawdziły mamy wolną Polskę. Popaprancy bezkarnie biegają po ulicach z kolorowymi flagami. Jak przychodzi wojna katolicy patryioci giną.
heraldyk
2 lata temu
Piłsudski nie miał praktycznie żadnego udziału w Warszawskim Triumfie. Wszystko przygotował, opracował i przeprowadził gen. Rozwadowski. Józek był w tym czasie u kochanki. Wrócił do Warszawy pod koniec zmagań jak już było wiadomo, że zwyciężyliśmy.
WARSZAWIAK
2 lata temu
Nalezy mu sie CZESC i CHWALA
POLAK
2 lata temu
Brawo jestem dumny z PILSUDSKIEGO
LIKEPANEL.PL
2 lata temu
❤️Jesteś singlem? Lubisz dobrą zabawę i piękne dziewczyny? To strona dla Ciebie!
salcia
2 lata temu
polska płaci angli 5gr za wybicie 1gr a mennica w warszawie
prezes.
2 lata temu
wykreślił pan tym samym wszystkie numery super szansy, nie ma znaczenia wynik ale tak to jest zrobione... naprawdę brakuje słów na to wszystko żeby można podejmować wygraną, musi pan poddać prywatyzacji jakąś państwową spółkę bo inaczej będą mieli problem ci wszyscy których to interesuje..
PGb karuzela
2 lata temu
ciekawość to pierwszy krok do piekła
PGb 3456789
2 lata temu
60 tys to duża liczba kombinacji... pewnie 96procent reszta odrzut pszczoła cała
bg7
2 lata temu
ciekawy jestem jak to rozpisze... PGb 2345678
bg7
2 lata temu
żeby nie to że potrzebne będzie mi to do dalszego życia w dobrej wierze... nie ma tak dużo kombinacji tak samo jak super szansie z tym że tu ułożenie liczbowe ma znaczenie.. jaka wiedza potzrebna na teraz PGb 0123456 nr fra
pyx
2 lata temu
60 000 banknotów o wartości 20 pln sprzedawanych po 80 pln - to jest biznes.
taaaa
2 lata temu
Dlaczego tylko 20 złotych? Powinno być 1920 złotych. I tak to kolekcjonerski papierek.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić