o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Odkrycie na Saharze. Ma więcej lat niż Ziemia

41
Podziel się

Eksperci zbadali meteoryt, który został znaleziony w 2020 roku na Saharze. Okazało się, że znalezisko jest starsze od Ziemi. Ma 4,6 miliardów lat.

Odkrycie na Saharze. Ma więcej lat niż Ziemia
Niezwykłe odkrycie na Saharze (Wikimedia Commons)
bESIjkKt

Naukowcy zbadali starożytny meteoryt lub achondryt, który został odkryty w 2020 roku na Saharze. Okazało się, że znalezisko to fragment protoplanety, która powstała przed pojawieniem się Ziemi w kosmosie, około 4,6 miliarda lat temu.

Odkrytą skałę wulkaniczną nazwano EC 002. Zespół francuskich i japońskich naukowców ustalił, że w dalekiej przeszłości była to płynna lawa. Przez 100 tysięcy lat ostygła, tworząc ponad 30-kilogramowy kawałek, który trafił na Ziemię. Eksperci podkreślili, że właściwości znaleziska są dotychczas nieznane wśród innych asteroid. Świadczy to o tym, że planeta, z której pochodzi, najprawdopodobniej już nie istnieje.

bESIjkKv

Skały tego typu pochodzą z wczesnych ciał planetarnych. Powstały z przekształcenia ze stopionych fragmentów. Najnowsze znalezisko zostało nazwane od miejsca lądowania na algierskim morzu wydmowym Erg Chech. Skała dzięki swoim właściwościom wulkanicznym jest bogata w sód, żelazo i magnez.

Najstarsza skała

Zespół naukowców nie krył ekscytacji związanej ze znaleziskiem. Według nich jest to najstarsza skała magnetyczna, jaka została kiedykolwiek odkryta. Meteoryt składa się również w 58% z dwutlenku krzemu. Dzięki temu jest rzadszy niż inne znalezione wcześniej na Ziemi.

bESIjkKB
Żadna asteroida nie ma takich samych cech widmowych jak EC 002, co wskazuje, że prawie wszystkie te ciała zniknęły, albo dlatego, że utworzyły bloki budulcowe większych ciał lub planet, albo zostały po prostu zniszczone - przyznali naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "PNAS".
Zobacz także: Zakupy po pandemii. "Niektóre zachowania pozostaną"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESIjkKW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
Dydþ
9 miesięcy temu
Polska kiedyś44 też się rozpadnie
Vggh
9 miesięcy temu
Bzdura, ziemia ma około 4,5 mld lat około czyli może mieć od 4 do 5 mld lat, ten kamyczek może być młodszy A wtedy sensację szlag trafia ale nieeeee, trzeba pisać bzdury żeby lewactwo się zachwycało
Polak
9 miesięcy temu
U mnie na żwirowni, co raz znajduje coś podobnego :) i nie robię wielkiego hallo
bESIjkKX
off
9 miesięcy temu
widać że stary, miejscowo nawet pozieleniał
Młody
9 miesięcy temu
I co w związku z tym???
IQIQ
9 miesięcy temu
Meteoryt jest starożytny nie prehistoryczny,czy prastary tylko starożytny a dla sceptyków datowania jest coś takiego jak datowanie węglem c14 można poczytać
czytacz!
9 miesięcy temu
cóż, zdania uczonych są podzielone. Mądrych nie ma, jest siła argumentacji. dalej wielka nauka!!!!!
fghjkfth
9 miesięcy temu
najwyraźniej jak bóg się bawił tworzeniem świata nie zdawał sobie sprawę , że aż tyle kapnie na tę bidną ziemię.
dino
9 miesięcy temu
To ile ma lat w końcu ta ziemia
Normalny
9 miesięcy temu
Prof Strzelczyk i jego koledzy germanofe powiedzieliby że to wytwór Germanów którzy byli już na Saharze 4,5 mld lat temu bo na meteorycie był napis Otto 4,6 mld lat temu.
Hehe
9 miesięcy temu
Przecież to oczywiste. Zawsze tu latał, a potem powstała Ziemia na jego drodze i się na niej potknął.
Rolnik
9 miesięcy temu
a Ziemia ile ma lat?
Jezus Mahomet...
9 miesięcy temu
Nie możliwe!!! Bozia stworzyła świat kilka tysięcy lat temu!!!! ;-)))))))))))))
bESIjkKP
Synek_ksiedza
9 miesięcy temu
... a więc ... Najciekawsze będzie kiedy odkryją na Marsie życie lub pozostałość po obecności tam ludzi i wylicza że te świadectwa mają blisko 10mld lat ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić