Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Czas się kończy. Nie zrobisz tego? Nawet 5 tys. zł kary

21
Podziel się:

30 września 2021 roku zakończy się narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Ci, którzy jeszcze nie dopełnili tego obowiązku, mają zatem coraz mniej czasu.

Czas się kończy. Nie zrobisz tego? Nawet 5 tys. zł kary
Spisać można się przez internet (Getty Images, )

W związku z panującą pandemią spis jest przeprowadzany przede wszystkim przez internet. Wystarczy zalogować się na stronę spis.gov.pl i wypełnić znajdujący się tam kwestionariusz.

Rachmistrzowie pojawiają się także w domach. Pukają do drzwi osób, które nie mają dostępu do internetu, a ponadto pełnią dyżury w urzędach. W niektórych przypadkach są również przeprowadzane rozmowy telefoniczne.

Spis powszechny. Jaka kara za niespisanie się?

Ustawa z dnia 9 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej wskazuje na to, że kara za nieprzystąpienie do spisu lub innego badania statystycznego może wynosić do pięciu tys. złotych. Uprawniony do jej nałożenia jest sąd.

Co jednak istotne, w myśl przepisów takiej karze podlega nie tylko osoba, która nie przystąpi do spisu. Konsekwencjami zagrożeni są także ci, którzy podadzą nieprawdziwe informacje.

Za kłamstwo grozi nie tylko grzywna. Możliwa jest również kara pozbawienia wolności - nawet do dwóch lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Stermik
9 miesięcy temu
Jeszcze ngdy mnie nie spisali i nie spiszą. Poza spisem z lat 70 kiedy byłem szczawiem.
Prawo
9 miesięcy temu
Karanko chlosta a moze lamanie kolem toz to praktyki z rodem z sredniowiecza.Nigdzie w Konstytucji nie jest napisane ze kogos nalezy karac .W koncu mamy gwarantowane konstytucyjne prawa.?
PePe
9 miesięcy temu
Przeciez te wszystkie dane o ktore pytaja sa juz w urzedach! podatkowym, wojewodzkim i gminnym, w zusie, w krusie, po co te idiotyczne przesluchania?
bez szyderstw
9 miesięcy temu
Spisz się dla Polski. Twoje dane są bezpieczne na skrzynce dworczyka i biurku kaczyńskiego!
Adam
9 miesięcy temu
Ten Spis to jeden wielki przekręt niby ma służyć dla GUS a tak naprawdę to Posłuży Pisowcom i Bankierom
Normal
9 miesięcy temu
A co z rodo? Z ochroną moich danych? Jak się nie chcę szczepić to mogę a jak nie chcę się spowiadać obcemu to muszę? Co za hipokryzja. Mam chyba prawo do prywatności i tajemnicy? Czy nie mam?
nie bezpieczn...
9 miesięcy temu
A niedługo info na wszystkich stronach - "Wyciek danych...",kto zliczy ile już takich "wycieków" było, lub włamań na stronę ? ? ?
Sceptyk
9 miesięcy temu
Jeśli dane są anonimowe to jakim cudem grozi kara za nieprawdziwe dane?
Tyle
9 miesięcy temu
🖕🖕🖕🖕🖕🖕🖕
Polak
9 miesięcy temu
nie szczepcie sie i nie spisujcie obalimy pis
Babcia Gandzi...
9 miesięcy temu
Do mnie też dobijał się taki rachmistrz w czarnej kiecce z pierogiem na głowie w obstawie dwóch chłopców ubranych w obrusy ale chciał poza danymi wyłudzić jeszcze kasę
shakespeare
9 miesięcy temu
na początku roku PiS przysyłał ludziom koperty z informacją, że spis jest tylko do końca czerwca. Tyle zmarnowanego papieru...
gość
9 miesięcy temu
Spis ,czy jestem bykiem na sprzedaż ,spadajcie na dżewo jestem wolny . To nie KRL wolny kraj . Straszyć to mogą dzieci.
Mstr
9 miesięcy temu
***** *** - a co to ma wspólnego radzenie sobie z presją czy nie? To kwestia szacunku do drugiej osoby która wykonuje swoją pracę - ot tak mało i tak dużo zarazem :) jak z kimś rozmawiam i się na coś umawiamy to traktujmy siebie poważnie - ja już wole jak ktoś nie odbierze czy udaje że nie ma go w domu niż robi z siebie głupka to raz a dwa tracę przez niego czas który mógłbym poświęcić na inne sprawy - a Ty jak nie chcesz w tym brać udziału to nie bierz - Twoja sprawa - ja nie robię spisu dlatego że kocham pis i jestem za inwigilacja - żadnej partii w Polsce nie brzydzilem się tak jak nimi i życzę im jak najszybciej skończenia na śmietniku historii - spis w takiej czy innej formie był jest i będzie - w Polsce już jest ponad 200 lat i nie ma nic wspólnego w szczególności ze spisem a ilość i szczegółowość pytań jest dużo nisza niż była kilkadziesiąt lat temu więc to trochę robienie z igieł wideł :) ale zawsze to jakiś powód żeby się do czegoś przyczepić i ponarzekać :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić