aktualizacja 

Nowe przypadki w Polsce. O tej chorobie świat dopiero się dowiedział

280

Wśród dzieci na całym świecie szaleje tajemnicze zapalenie wątroby. Choroba, która do tej pory została wykryta m.in. wśród pacjentów z USA, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, dotarła także do Polski.

Nowe przypadki w Polsce. O tej chorobie świat dopiero się dowiedział
Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci dotarło do Polski (Pixbay)

O tej chorobie jest ostatnio głośno - tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci na całym świecie. Z dnia na dzień dotyka coraz większą liczbę pacjentów. Do tej pory zachorowało na nie około 300 dzieci na całym świecie.

Od 21 kwietnia ostre przypadki zapalenia wątroby nieznanego pochodzenia odnotowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraelu, Danii, Irlandii, Holandii, Włoszech, Norwegii, Francji, Rumunii i Belgii. Do listy państw dołączyła również Polska.

Lekarze nie wiedzą skąd nagły wzrost przypadków niewydolności wątroby u dzieci. Dokładne przyczyny tajemniczego zapalenia wątroby są nieznane. Podejrzewa się adenowirusy, które wywołują przeziębienie i problemy żołądkowe. Wcześniej nie wywoływały one jednak takich powikłań.

Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją, obserwujemy, co się dzieje - mówi "Wysokim Obcasom" dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalista chorób zakaźnych, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie. To właśnie do tego szpitala trafiło pięcioro dzieci w wieku kilku lat z ostrą niewydolnością wątroby.

Tajemnicze zapalenie wątroby w Polsce

Lidia Stopyra podkreśla, dlaczego zapalenie wątroby jest niepokojące. Zwraca uwagę na trzy główne powody. Pierwszym jest przyrost liczby małych pacjentów w jednym momencie:

Nie byłoby w tym może nic nadzwyczaj niepokojącego, bo zapalenia wątroby u dzieci się zdarzają, choć rzadko, ale po pierwsze, mamy spory przyrost małych pacjentów z zapaleniem wątroby w jednym momencie.

Ekspertka dodaje też, że do tej pory zapalenia wątroby, z którymi najczęściej musieli mierzyć się lekarze miały łagodny przebieg. W tym wypadku jest inaczej:

(...) po drugie, są to ostre zapalenia, a dotychczas mieliśmy raczej łagodny przebieg, a po trzecie, są to zapalenia o nieznanej etiologii. Nie wiemy, jaka jest przyczyna choroby.

Podobnych przypadków ma być już w całej Polsce kilkanaście. Na świecie jest to łącznie ok. 300, a w 10 przypadkach konieczny był przeszczep wątroby. Niestety, pięcioro dzieci zmarło z powodu tajemniczego schorzenia.

Zobacz także: Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić