Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Papież Franciszek krytykuje życie z zasiłków. "Praca daje godność"

121
Podziel się:

Papież podkreślał szlachetne powołanie przedsiębiorcy, który dąży do "wytwarzania bogactwa i dywersyfikacji produkcji, a jednocześnie tworzy miejsca pracy" podczas spotkania zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Biznesu w Argentynie. Wyraził też przekonanie, że praca daje godność, a zasiłki powinny być jedynie doraźną pomocą.

Papież Franciszek krytykuje życie z zasiłków. "Praca daje godność"
Papież mówił o godności, jaką daje praca (Getty Images)

Papież Franciszek wystosował specjalne wideoprzesłanie do uczestników spotkania zorganizowanego przez fundację IDEA w Argentynie i Związek Reprezentacji Gospodarki Popularnej. Celem trzydniowego wydarzenia jest znalezienie zrównoważonych rozwiązań dla rozwoju biznesu, chroniących godność i prawa pracowników i ich rodzin.

Papież o znaczeniu pracy dla człowieka

Głowa Kościoła wyraziła opinię, że praca i szacunek dla kreatywności są podstawą społeczeństwa, w którym poszanowanie godności ludzkiej jest najważniejsze.

Nigdy nie znudzi mi się odwoływanie się do godności pracy. To, co daje godność, to praca. Ci, którzy nie mają pracy, czują, że czegoś im brakuje. Brakuje im godności, jaką daje praca, która ​​godnością namaszcza – powiedział papież do uczestników spotkania argentyńskiego Instytutu Rozwoju Biznesu.

Przypominał, że jest potomkiem włoskich imigrantów, którzy przybyli do Argentyny "z ogromnym pragnieniem zakasania rękawów, aby zbudować przyszłość dla swojej rodziny". Zaznaczył też, że nie "wkładali swoich pieniędzy do banku, ale w cegły i ziemię".

Praca wyraża i karmi godność człowieka, pozwala jednostce rozwijać zdolności, które dał jej Bóg, pomaga tkać relacje wymiany i wzajemnej pomocy, pozwala odczuwać, że współpracuje się z Bogiem w trosce o ten świat i jego rozwój, sprawia, że człowiek ​​czuje się użyteczny dla społeczeństwa i solidaryzuje się z najbliższymi - kontynuował papież.

Papież: nie możemy żyć z zasiłków

Franciszek dodał, że zasiłki mogą być tylko doraźną pomocą. - Nie możemy żyć z zasiłków, ponieważ naszym wielkim celem jest zaoferowanie zróżnicowanych źródeł zatrudnienia, które umożliwią każdemu budowanie przyszłości poprzez własny wysiłek i pomysłowość - powiedział Ojciec Święty.

Instituto para el Desarrollo Empresarial de Argentina, powszechnie znany jako IDEA, to organizacja składająca się z ponad 400 największych firm w Argentynie. Od czterech dekad organizuje trzydniowe kolokwium, w którym udział biorą krajowi i międzynarodowi liderzy biznesu, naukowcy, urzędnicy i liderzy związków zawodowych.

Zobacz także: Proces gnijących zwłok papieża. Jak doszło do synodu trupiego w kościele katolickim?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(121)
Gość
8 miesięcy temu
Wiecie że program 500+ kosztuje rocznie około 40mld, a koszt utrzymania księży (konkordat, brak płatności podatkowe, dodatki za naukę religii itd) to koszt 20mld rocznie. W małej gminie jest około 1000 dzieci które dostają pieniądze i 2 nierobów w sukienkach którzy we wspomnianych dwóch zgarniają tyle kasy co połowa tych dzieciaków z programu 500+. Sami sie zastanówcie co jest większym problemem.
Sauron
8 miesięcy temu
Praca daje godność? No to do roboty darmozjady! A kapłanem możesz sobie jeden z drugim być po pracy.
mery
8 miesięcy temu
Nawet papież musi tych nierobów gonić do roboty . Większość by chciała żyć na korzyść innych , rozumie utrata pracy , przypadek losowy ,śmierć bliskiej osoby . To powinno być na jakiś krótszy czas bo trzeba pomóc ale nie żeby ktoś brał zasiłak z MOPSU 10 lat.Paczki żywnościowe, węgiel, dopłata do prądu i niewiadomo jeszcze co . Każdy powinien potrafić zarobić na swoje życie a nie tworzyć obiboków .
WOJTEK
8 miesięcy temu
ON PRZEMAWIA DO KSIĘŻY NIE WIEM POLSKICH
dede
8 miesięcy temu
Ora et labora a to co zarobicie w niedzielę w zębach zaniesiecie do przeora
pawel-
8 miesięcy temu
a o celibacie nic nie gadał ? - 1 list do Tymoteusza 3 rozdział
Wierzacy
8 miesięcy temu
Ja katolik uważam ze wszyscy duchowni powinni pracować A społecznie tylko wiarę wspomagać Nawet papież Bo dlaczego nie ? na zmianę dwóch kapłanów na parafie jeden pracuje do 3 a potem drugi . I dotyczy to wszystkich religii chyba ze parafianie płacą .Tak samo partie same powinny się finansować a nie z podatnika kasy
Papagoja
8 miesięcy temu
Hmm, trudno to strawic do konca, bo rzeczywistosc nie jest taka prosta. Wiekszosc ludzi zyjaca z zasilkow, chce pracowac, ale albo nie ma kwalifikacji, albo brakuje pracy w zakresie posiadanych przez nich umiejetnosci. Wiekszosc ludzi nie jest w stanie sprostac wymogom wspolczesnego ryku pracy. To zjawisko bedzie sie jeszcze poglebiac. Czy zatem niezdolnosc do pracy ma oznaczac, ze ludzie musza glodowac? Dlaczego papiez milczy o projekcie dochodu podstawowego dla wszystkich obywateli. Postep technologiczny sprawi, ze wkrotce nawet najprostsze prace beda wykonywane przez maszyny.
Taka prawda
8 miesięcy temu
Ja tu widzę wołanie papieża do tego aby kapitaliści nie gromadzili środków ale żeby inwestowali tam gdzie niema pracy i pozwolili tym ludziom się uszlachetnić a nie tkwić w biedzie i bezsilności.
mar
8 miesięcy temu
Tylko praca, nauka i praca człowieka zbogaca.
T n
8 miesięcy temu
szlachetne powołanie przedsiębiorcy, który dąży do "wytwarzania bogactwa i dywersyfikacji produkcji, a jednocześnie tworzy miejsca pracy" A co z Jezus mu odpowiedział: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!
LLLLLL
8 miesięcy temu
Jak praca daje godność, to dlaczego Ci czarni oszuści nie wezmą się do uczciwej pracy, tylko oszukańczo żerują na biednych i naiwnych. Czarni nie kasować.
Mądre słowa
8 miesięcy temu
Na tak
Karol
8 miesięcy temu
To dlaczego księciunie za wszystko wołają kasę- przecież otrzymują pensję z kurii. A jak im mało to niech idą do pracy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić