Papież Franciszek krytykuje życie z zasiłków. "Praca daje godność"

163

Papież podkreślał szlachetne powołanie przedsiębiorcy, który dąży do "wytwarzania bogactwa i dywersyfikacji produkcji, a jednocześnie tworzy miejsca pracy" podczas spotkania zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Biznesu w Argentynie. Wyraził też przekonanie, że praca daje godność, a zasiłki powinny być jedynie doraźną pomocą.

Papież Franciszek krytykuje życie z zasiłków. "Praca daje godność"
Papież mówił o godności, jaką daje praca (Getty Images)

Papież Franciszek wystosował specjalne wideoprzesłanie do uczestników spotkania zorganizowanego przez fundację IDEA w Argentynie i Związek Reprezentacji Gospodarki Popularnej. Celem trzydniowego wydarzenia jest znalezienie zrównoważonych rozwiązań dla rozwoju biznesu, chroniących godność i prawa pracowników i ich rodzin.

Papież o znaczeniu pracy dla człowieka

Głowa Kościoła wyraziła opinię, że praca i szacunek dla kreatywności są podstawą społeczeństwa, w którym poszanowanie godności ludzkiej jest najważniejsze.

Nigdy nie znudzi mi się odwoływanie się do godności pracy. To, co daje godność, to praca. Ci, którzy nie mają pracy, czują, że czegoś im brakuje. Brakuje im godności, jaką daje praca, która ​​godnością namaszcza – powiedział papież do uczestników spotkania argentyńskiego Instytutu Rozwoju Biznesu.

Przypominał, że jest potomkiem włoskich imigrantów, którzy przybyli do Argentyny "z ogromnym pragnieniem zakasania rękawów, aby zbudować przyszłość dla swojej rodziny". Zaznaczył też, że nie "wkładali swoich pieniędzy do banku, ale w cegły i ziemię".

Praca wyraża i karmi godność człowieka, pozwala jednostce rozwijać zdolności, które dał jej Bóg, pomaga tkać relacje wymiany i wzajemnej pomocy, pozwala odczuwać, że współpracuje się z Bogiem w trosce o ten świat i jego rozwój, sprawia, że człowiek ​​czuje się użyteczny dla społeczeństwa i solidaryzuje się z najbliższymi - kontynuował papież.

Papież: nie możemy żyć z zasiłków

Franciszek dodał, że zasiłki mogą być tylko doraźną pomocą. - Nie możemy żyć z zasiłków, ponieważ naszym wielkim celem jest zaoferowanie zróżnicowanych źródeł zatrudnienia, które umożliwią każdemu budowanie przyszłości poprzez własny wysiłek i pomysłowość - powiedział Ojciec Święty.

Instituto para el Desarrollo Empresarial de Argentina, powszechnie znany jako IDEA, to organizacja składająca się z ponad 400 największych firm w Argentynie. Od czterech dekad organizuje trzydniowe kolokwium, w którym udział biorą krajowi i międzynarodowi liderzy biznesu, naukowcy, urzędnicy i liderzy związków zawodowych.

Zobacz także: Proces gnijących zwłok papieża. Jak doszło do synodu trupiego w kościele katolickim?
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić