Papież zaapelował do Węgrów. Prosi, aby "otworzyli się" na migrantów

25

Papież Franciszek zdecydował się na wystosowanie specjalnego apelu do Węgrów. Temat, który podjął w kazaniu do obywateli tego kraju, nie był przypadkowy. Wszystko przez postawę Viktora Orbána. Premier Węgier od lat jest kategorycznie przeciwny migracjom.

Papież zaapelował do Węgrów. Prosi, aby "otworzyli się" na migrantów
Papież postanowił zwrócić się do Węgrów ze szczególnym apelem (Getty Images, 2023 Alessandra Benedetti - Corbis)

Papież Franciszek odbywa podróż na Węgry. Głowa Kościoła Katolickiego w niedzielę, 30 kwietnia spotkała się z wiernymi na centralnym placu w Budapeszcie. Według ustaleń portalu Digital Journal na kazaniu pojawiły się "dziesiątki tysięcy" osób.

Papież Franciszek przemówił do Węgrów. Mówił o migrantach

Głowa Kościoła Katolickiego poruszyła temat przyjmowania migrantów. Papież Franciszek zdecydował się zaapelować do wiernych, by otworzyli się na osoby, które pragną znaleźć w ich kraju nową ojczyznę.

Papież bardzo krytycznie wypowiedział się na temat osób, które nie chcą przyjmować do swojego kraju migrantów. Zarzucił im egoizm, podkreślając, jak smutne i bolesne jest dla niego obserwowanie podobnych postaw. Przypomniał też, że należy otworzyć się nie tylko do osób podobnych do siebie, lecz także przedstawicieli innych kręgów kulturowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Polacy wypowiedzieli się o postawie Franciszka. Specjalistka wyjaśnia
Zachęcajmy się nawzajem, aby coraz szerzej otwierać drzwi. To smutne i bolesne widzieć je zamknięte. Zamknięte drzwi naszego egoizmu wobec innych, drzwi, które zamykamy przed tymi, którzy są obcy lub niepodobni do nas, wobec migrantów lub ubogich – apelował papież Franciszek do Węgrów (Digital Journal).

Nie bez przyczyny papież zdecydował się na poruszenie w kazaniu właśnie tego tematu. Viktor Orbán od lat prezentuje postawę antyimigracyjną. Premier Węgier szczególnie niechętnie podchodzi do przyjmowania do kraju osób spoza kontynentu europejskiego.

Pielgrzymka na Węgry odbyła się w dniach 28–30 kwietnia. Podróż apostolska została zorganizowana pod hasłem "Chrystus jest naszą przyszłością".

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić