Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pierwsza polska misja w ISS. Jest oficjalny emblemat i ambitne plany

10

Polski astronauta Sławosz Uznański zaprezentował w Warszawie oficjalną nazwę i emblemat pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – "Ignis". Misja symbolizuje energię, kreatywność i pasję, a jej start planowany jest na wiosnę przyszłego roku.

Pierwsza polska misja w ISS. Jest oficjalny emblemat i ambitne plany
Polska misja na ISS — Ignis. Jest emblemat i ambitne plany (PAP)

Podczas konferencji prasowej ogłoszono, że misja z udziałem dr. Sławosza Uznańskiego będzie nosić nazwę "Ignis", co po łacinie oznacza "ogień".

To symbol energii, kreatywności i pasji, które są fundamentem naszych działań i tego projektu – powiedział minister rozwoju i technologii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bolesny cios w armię Putina. Moment nocnego ataku z zaskoczenia

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna, zapowiedział, że lot na orbitę odbędzie się "na wiosnę przyszłego roku, nie wcześniej niż w kwietniu". - Dokładnej daty nie sposób dzisiaj podać – przyznał.

Podczas pobytu na ISS Uznański przeprowadzi 13 polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, opracowanych przez rodzimych naukowców i inżynierów.

To jest dopiero początek. My zaczynamy budować naszą przyszłość technologiczną. Mamy nasze miejsce w kosmosie, ale i dużo większe ambicje – podkreślił astronauta.

Polski astronauta odbył już ok. 30 proc. szkolenia przed lotem na ISS

Uznański, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ocenił, że odbył już około 30 proc. szkolenia. Zdradził, że dzięki przygotowaniom zdobył m.in. certyfikację krótkofalarską. - Stałem się jednym z radioamatorów w Polsce. Na ISS jest radiostacja, która pozwala na nawiązywanie połączeń bezpośrednio z Ziemią.

Przedstawiony przez niego emblemat misji "Ignis" ma centralny motyw biało-czerwonego orła – nawiązanie do polskiego godła i barw narodowych. Ogon orła układa się w kształt płomienia, a skrzydła tworzą kontury Orlej Perci, najtrudniejszego polskiego szlaku górskiego. Emblemat zawiera także symbole, takie jak konstelacja Tarczy Sobieskiego czy panele ISS.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Uznański zaznaczył, że plan jego pobytu na stacji jest już zaplanowany niemal co do pięciu minut. - Z tego, co obserwuję dzisiaj, mój czas tam jest już kompletnie wypełniony – stwierdził. Kolejne etapy szkolenia obejmują m.in. postępowanie w razie różnych wypadków medycznych oraz naukę obsługi kapsuły firmy SpaceX.

Plakat misji "Ignis" przygotował znany polski artysta

Plakat misji Ignis stworzył znany artysta Andrzej Pągowski, autor plakatów z okazji lotu w kosmos Mirosława Hermaszewskiego w 1978 roku. Patche od 60 lat są integralną częścią każdej misji, a astronauci noszą je podczas lotu na orbitę i pobytu w kosmosie.

Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, Josef Aschbacher, z którym organizatorzy konferencji połączyli się zdalnie, zaznaczył, że pierwsza polska misja na ISS jest najlepszym przykładem dynamicznego rozwoju Polski w zakresie technologii kosmicznych oraz jej rosnącej roli jako zaufanego partnera ESA.

Przypomniał, że Sławosz Uznański został wybrany spośród 22 tysięcy kandydatów.

Od momentu wybrania go mniej więcej półtora roku temu, Sławosz stał się jasno świecącą gwiazdą – podsumował szef ESA.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: DAP
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 25.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przez miesiąc odczuwał bóle żołądka i niesmak w ustach. Diagnoza lekarzy go zszokowała
Poszukiwany snowboardzista w zielono-czarnej kurtce. Na stoku spowodował groźny wypadek
W tym kraju coraz więcej osób korzysta z usług uzdrowicieli i znachorów
Koszmar czeskiej alpejki. Lekarze wprowadzili ją w stan śpiączki farmakologicznej
Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety SpaceX. Ustawiają się do niej kolejki chętnych
Poznań walczy z dzikimi wysypiskami. Posypały się mandaty
Iga Świątek wciąż za Sabalenką. Strata maleje
Niemcy o wsparciu Ukrainy. "To nie jest nasza wojna, ale może się nią stać"
"Wiem, gdzie jest Pańska była żona". Mąż Beaty Klimek odpowiada internautom
20-letni Kacper ofiarą Eowyn. Tuż przed wypadkiem rozmawiał z ojcem
Złoty medal ME i plastron skoczków na aukcji WOŚP. Możesz to mieć
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić