aktualizacja 

Pociski hipersoniczne przy polskiej granicy. Przerzucono je do obwodu kaliningradzkiego

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w czwartek, że trzy samoloty MiG-31, uzbrojone w hipersoniczne pociski Kindżał, zostały przerzucone do obwodu kaliningradzkiego, graniczącego z Polską i Litwą.

Pociski hipersoniczne przy polskiej granicy. Przerzucono je do obwodu kaliningradzkiego
Mig-15, którym transportowane są pociski. (Getty Images)

Państwowa agencja TASS, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji, przekazała komunikat o przerzuceniu samolotów na lotnisko Czkałowsk w obwodzie kaliningradzkim. Samoloty są uzbrojone w hipersoniczne pociski Kindżał. Ich prędkość kilka razy przekracza prędkość dźwięku, co sprawia, że są bardzo trudne do wykrycia.

Pociski przy granicy z Polską

Na lotnisku Czkałowsk zostanie zorganizowana całodobowa służba bojowa samolotów MiG-31 z pociskami Kindżał - podała agencja TASS.

Ministerstwo zapowiedziało, że samoloty będą w stanie bezustannej gotowości bojowej. Zasugerowano także, że pociski nie przybyły z samolotami, a przewieziono je osobno.

Pociski Kindżał zostały już wcześniej użyte do zniszczenia magazynów paliw w Konstantinowce na południu Ukrainy. Na początku sierpnia zostały użyte w ataku na obwód winnicki. W sumie było tylko kilka przypadków zastosowania pocisków tego typu. Rosjanie starają się je wykorzystywać wyłącznie do zniszczenia ważnych celów. Armia ukraińska nie dysponuje sprzętem, który mogłyby skutecznie przeciwstawiać się takim pociskom.

Dostarczenie pocisków zaniepokoiło państwa nadbałtyckie. Wcześniej Rosja umieściła w obwodzie kaliningradzkim systemy rakietowe Iskander. Sytuacja dotycząca obwodu kaliningradzkiego zaostrzyła się po wprowadzeniu przez Litwę ograniczeń w transporcie.

Zobacz także: Siły powietrze Tajwanu odpowiadają Chinom. "Nie wpadliśmy w panikę"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić