Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Pogoda. Uwaga! Groźne zjawisko coraz bliżej Polski

212

Kalima, czyli pył z Sahary, już wkrótce może się ponownie pojawić w Polsce. Według ekspertów chmura w środę i czwartek będzie przemieszczać się przez środkową Europę. Czy jest dla nas zagrożeniem?

Pogoda. Uwaga! Groźne zjawisko coraz bliżej Polski
Już wkrótce w Polsce może pojawić się Kalima.

Chmura pyłu z Sahary przemieszcza się w naszą stronę. Według ekspertów w centralnej Europie pojawi się w środę.

Pył z Sahary - gdzie się pojawi?

W Polsce najbardziej zagrożone będą tereny południowe. W mniejszym natężeniu pył pojawi się także w centralnej Polsce. Kalima ma dotrzeć zwłaszcza do województw opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego.

Kalima pojawi się także w województwach łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim i części mazowieckiego. Tam jednak nie będzie aż tak odczuwalna.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kalima - co to jest?

Kalima to inaczej pył z Sahary. Przede wszystkim pogarsza jakość powietrza i ogranicza widoczność. Może mieć niekorzystny wpływ na układ oddechowy człowieka i powodować alergie. Ponadto w pyle mogą się przenosić także inne zanieczyszczenia. Na Wyspach Kanaryjskich, gdzie Kalima jest dość powszechna, wzrasta także temperatura - nawet do 40 stopni Celsjusza.

O zbliżającej się chmurze pyłu poinformował Mark Parrington. To naukowiec w Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

Zobacz także: Pogoda w Polsce. Nowe informacje z IMGW o najbardziej zagrożonych regionach kraju
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić