aktualizacja 

Pokazał, co żyje w polskich jeziorach. "Od dziś chodzę tylko na basen"

139

Miłośnik przyrody i tiktoker Arkadiusz Jakubiak podzielił się ze swoimi obserwatorami nagraniem ukazującym, jakie stworzenia żyją w polskich jeziorach. Pojawiły się kijanki, ważki, chruściki. Na filmie nie zabrakło także topielicy. Okazuje się, że owad może być niebezpieczny.

Pokazał, co żyje w polskich jeziorach. "Od dziś chodzę tylko na basen"
Pokazał, co żyje w jeziorach (TikTok, Arkadiusz Jakubiak)

Jak przyznał na nagraniu tiktoker, topielice to najbardziej drapieżne pluskwiaki w Polsce. Owad wzięty do ręki potrafi boleśnie ukłuć. Poluje na organizmy wodne takie jak ryby i kijanki.

Po nakłuciu zdobyczy wpuszcza soki trawienne i następnie wysysa zawartość. Jad topielicy określany jest jednak jako bardzo słaby. 

Pod nagraniem od razu posypały się komentarze internatów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajlandzki wędkarz wyłowił tajemnicze zwierzę. Zobacz, co złapało się na haczyk
"Chciałabym zapomnieć, że istnieje coś takiego jak topielica" - pisze jedna użytkowniczka TikToka. "I ja mam się w jeziorze kąpać?", "Dziękuję bardzo za pokazanie topielicy. Od dzisiaj chodzę tylko na basen" - dodają kolejni.

Topielice w polskich jeziorach

To owady z gatunku pluskwiaka róźnoskrzydłego z rodziny płoszczycowatych. Są niewielkich rozmiarów. Samce osiągają do 33 mm, z kolei samice do 39 mm długości ciała.

Dodatkową długość dają im rurki oddechowe, które wynoszą od 25 do 34 mm. Mają brunatne ubarwienie na grzbiecie, pod spodem są natomiast jasnożółte. 

Topielice zamieszkują wody stojące o bogatej roślinności, rzadko można je spotkać w rzekach. Przemieszczają się dość powoli, spacerując po liściach. Niektóre z nich potrafią nawet latać. 

Owady te występują w Europie m.in. w Polsce, północno-zachodniej Afryce, Azji Mniejszej i zachodniej Syberii. 

Topielica niczym demon z ludowych wierzeń

Według wierzeń słowiańskich topielica to złowrogi demon zamieszkujący zbiorniki wodne. Uznawano ją za partnerkę topielca. 

Była niczym innym jak duszą młodej dziewczyny, która miała utopić się z rozpaczy, lub została przez kogoś utopiona. Przybierały postać pięknych dziewczyn z jasnymi długimi włosami, które niczym syreny miały wabić do wody młodych mężczyzn. 

Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić