Pokuta w sylwestra? Abp Jędraszewski podjął decyzję

648

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zabrał głos w sprawie przypadającego w tym roku w piątek sylwestra. Udzielił wiernym dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i pokuty.

Pokuta w sylwestra? Abp Jędraszewski podjął decyzję
Arcybiskup Marek Jędraszewski zabrał głos w sprawie tegorocznego sylwestra (Getty Images)

Arcybiskup wydał w tej sprawie specjalny komunikat. Podkreślił w nim, że "ostatni dzień roku 2021 będzie tradycyjnie obchodzony w sposób radosny, przy wspólnym posiłku i zabawie".

Zgodnie z przepisem kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam na ten dzień w Archidiecezji Krakowskiej dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i pokutnego charakteru tego dnia – poinformował Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski o tendencjach w społeczeństwie. "Dąży się do wymazania Boga z ludzkiej świadomości"

Metropolita krakowski zabrał ostatnio głos podczas pasterki w sanktuarium w Ludźmierzu. Mówił o "głośnych tendencjach" w społeczeństwie.

Dzisiejszy świat nie tylko coraz bardziej żyje, etsi Deus non daretur (łac. jakby Boga nie było) i jakby nie było wydarzeń Nazaretu i Betlejem, ale coraz usilniej dąży do całkowitego wymazania Go z ludzkiej pamięci i świadomości – ocenił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski krytykuje Komisję Europejską. "Uzurpuje sobie władzę kulturową"

Arcybiskup odniósł się także do opublikowanego przez Komisję Europejską tzw. "wewnętrznego przewodnika komunikacji inkluzywnej". KE wskazuje w dokumencie, że nie należy używać wyrażenia "Boże Narodzenie", ponieważ ktoś mógłby poczuć się urażony takim sformułowaniem.

Wobec głośnych protestów Komisja wycofała się z tej propozycji, twierdząc, że przewodnik domaga się jeszcze pewnych korekt. Czym się to zakończy? Tego dzisiaj nie wiemy. Rodzi się jednak jeszcze bardziej istotne pytanie: w jaki sposób prawda o Bożym Narodzeniu, głoszona w Europie od prawie dwóch tysięcy lat, która tak głęboko wniknęła w jej tkankę kulturową, że w pewnym sensie bez niej Europa nie jest w stanie siebie do końca zrozumieć, może kogoś urazić? – podkreślił metropolita krakowski.

Zdaniem duchownego, KE od jakiegoś czasu stara się wywierać naciski na państwa członkowskie. – Uzurpuje sobie władzę nie tylko polityczną, ale także kulturową wobec wszystkich swych członków – stwierdził abp Jędraszewski.

Obejrzyj także: Abp Marek Jędraszewski krytykuje UE. Ks. Kobyliński: dyskusja jest barwna, ale nie merytoryczna

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić