Polscy biskupi wezwani do Watykanu. Gądecki zabrał głos na temat "plotek"

416

Polscy biskupi przygotowują się do październikowej wizyty w Watykanie. Do soboty musieli złożyć przed Nuncjaturą Apostolską specjalne relacje o stanie swoich diecezji, które zostaną przekazane do Watykanu.

Polscy biskupi wezwani do Watykanu. Gądecki zabrał głos na temat "plotek"
- Plotki o tym, że Ojciec Święty wzywa polskich biskupów w trybie nagłym są wyrazem pragnień ich autorów, a nie rzeczywistości - stwierdził abp Gądecki (Getty Images, Artur Widak)

Polscy biskupi już wkrótce polecą do Watykanu gdzie spotkają się osobiście z papieżem Franciszkiem - przekazuje Katolicka Agencja Informacyjna. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że zgodnie z prawem kościelnym taka wizyta powinna odbywać się co pięć lat.

Spotykają się tam dwie osoby: biskup Kościoła partykularnego oraz biskup Rzymu, każdy z własną, niekwestionowaną odpowiedzialnością. Podczas tego spotkania biskup rozmawia z papieżem o problemach własnej diecezji - powiedział abp Gądecki.

Ale nie tylko papież usłyszy o problemach w diecezji. Te biskupi przedstawią także przed różnymi kongregacjami i radami - pojedynczo, w grupach lub komisjach przedstawią.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu odniósł się do sugestii, że biskupi zostali wezwani na dywanik w związku z pedofilią wśród duchownych. Wyjaśnił, że to rodzaj cyklicznej wizyty, która odbywa się co pięć lat.

Od naszej ostatniej wizyty ad limina minęło już nie pięć, ale siedem lat, a zatem plotki o tym, że Ojciec Święty wzywa polskich biskupów w trybie nagłym są wyrazem pragnień ich autorów, a nie rzeczywistości - stwierdził abp Gądecki.

Biskupi muszą przed wizytą przygotować dokumenty dotyczące stanu swojej diecezji, tak aby papież mógł się zapoznać z bieżącymi problemami. Relacje powinny być złożone do 31 lipca.

Zobacz także: Czarnek i kolejne reformy edukacji. „Wieje grozą”
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić