Robert Czykiel| 

Polska na celowniku Komisji Europejskiej. Zostanie uruchomiona procedura naruszeniowa

8

Wygląda na to, że polski rząd znalazł się w tarapatach. Komisja Europejska (KE) ma zająć się ustawą o środkach dyscyplinowania sędziów. W tej sprawie zostanie wszczęta procedura naruszeniowa.

Polska na celowniku Komisji Europejskiej. Zostanie uruchomiona procedura naruszeniowa
(Pixabay)

Polska Agencja Prasowa nieoficjalnie dowiedziała się, że w środę 29 kwietnia ma zostać uruchomiona procedura naruszeniowa wobec Polski. Komisja Europejska weźmie na celownik nowelizację ustaw sądowych z 20 grudnia 2019 roku.

Niedawno rząd wprowadził kilka zmian, które wywołały duże kontrowersje. Wprowadzono m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. W dodatku zmieniono także procedurę wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Komisja Europejska da Polsce dwa miesiące

KE już wcześniej zapowiadała, że przeanalizuje projekt pod kątem zgodności z przepisami Unii Europejskiej. Teraz przechodzi do działania. W pierwszej kolejności Polska ma zostać wezwana do usunięcia uchybienia i rząd będzie mieć dwa miesiące na odpowiedź.

W ostateczności może dojść do tego, że sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszystko zależy od tego, czy wcześniej uda się rozwiązać spór.

PAP dodaje, że KE nie zajmuje się zmianami dotyczącymi wyboru I prezesa SN. Chodzi głównie o kwestię dyscyplinowania sędziów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić