Potężny pożar we Francji. Spłonęło między 800 a 900 hektarów winnic
Pożar w departamencie Aude na południu Francji jest drugim największym odnotowanym w historii tego kraju – ocenił dziennik "Le Figaro". Ogień wciąż nie został całkowicie ugaszony. Do tej pory żywioł objął 17 tys. hektarów, przy czym spłonęło między 800 a 900 hektarów winnic. Zginęła 65-letnia kobieta, która nie chciała opuścić swojego domu.
Pożar w departamencie Aude na południu Francji, jak podaje dziennik „Le Figaro”, jest jednym z największych w historii kraju. Do tej pory ogień objął 17 tys. hektarów, z czego ok. 13 tys. zostało spalonych. W piątek (8 sierpnia) pożar nie był jeszcze w pełni ugaszony, ale strażacy zdołali go opanować.
Potężny pożar na południu Francji
Walka z pożarem trwa od wtorku, angażując ok. 2 tys. strażaków oraz samoloty i śmigłowce pożarnicze. Ogień zniszczył 36 gospodarstw domowych i 54 samochody. Szczególnie ucierpiały winnice, które są kluczowym źródłem dochodów w regionie – spłonęło między 800 a 900 hektarów tych terenów.
Mimo ogromnej skali tragedii, liczba ofiar jest stosunkowo niska. Zginęła jedna osoba - 65-letnia kobieta, która nie chciała opuścić swojego domu. 18 osób zostało rannych, w tym 16 strażaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobaczysz na każdym kroku. "Robią największą furorę podczas tegorocznych wakacji"
Prefekt departamentu Aude, Christian Pouget, w czwartek wieczorem poinformował, że pożar został opanowany, choć płomienie wciąż są obecne (nie posuwają się jednak naprzód). Władze apelują do mieszkańców, by nie wracali do swoich domów bez zgody służb.
W związku z tym około 2 tys. osób nadal nie może wrócić do swoich domów, a dla poszkodowanych zorganizowano specjalne ośrodki.
Drugi największy pożar w historii kraju
Pożar rozpoczął się przy drodze w gminie Ribaute, jednak przyczyna jego wybuchu pozostaje nieznana. Żandarmi prowadzą dochodzenie w tej sprawie.
Ekspert ds. pożarów lasów i klimatycznych Ilian Moundib w rozmowie z mediami ocenił, że po pożarze z 1949 roku, który nawiedził Wrzosowiska Gaskońskie, wciąż trwający pożar w departamencie Aude jest największy.
Źródło: PAP