Pożar w Wielkim Kanionie. Służby ewakuowały turystów
Wielki Kanion w Arizonie stracił swój jedyny ośrodek wypoczynkowy na północnym krańcu. Pożar zniszczył Grand Canyon Lodge oraz kilka innych budynków.
Najważniejsze informacje
- Pożar zniszczył Grand Canyon Lodge w Wielkim Kanionie.
- Ogień objął także centrum dla odwiedzających i inne budynki.
- Ewakuacja była konieczna z powodu uwolnienia chloru.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Wielki Kanion w Arizonie, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w USA, doświadczył poważnego pożaru, który zniszczył Grand Canyon Lodge. Ośrodek ten był jedynym miejscem wypoczynkowym na północnym krańcu parku. Ogień objął również centrum dla odwiedzających, stację benzynową oraz inne budynki.
Dyrektor parku, Ed Keable, poinformował, że pożar rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Dwa pożary, White Sage Fire i Bravo Dragon Fire, szalały na północnych krańcach parku. To właśnie Bravo Dragon Fire zniszczył ośrodek i sąsiednie budynki. Jak podała stacja NBC News, pożar White Sage w niedzielę podwoił swój zasięg – z około 8 tys. hektarów do ponad 16 tys. Na razie brak informacji o ewentualnych ofiarach wśród ludzi.
Władze parku musiały ewakuować turystów z powodu uwolnienia chloru z zakładu uzdatniania wody. Chlor, jako gaz cięższy od powietrza, stanowił poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi przebywających w niższych partiach terenu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pożar w Mińsku Mazowieckim. Kłęby czarnego dymu widać z daleka
Historyczne znaczenie Grand Canyon Lodge
Grand Canyon Lodge, zbudowany w latach 1927–1928, był przykładem rustykalnej architektury parkowej. W 1982 roku wpisano go do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych, a w 1987 roku uzyskał status Narodowego Pomnika Historycznego.
Pożar w północnej części parku, która jest otwarta sezonowo, zmusił władze do ewakuacji. Mimo że większość turystów odwiedza południowe rejony, północna część również cieszy się popularnością wśród odwiedzających.